Facebook Google+ Twitter

Egzotyczny kontrakt na dostawy ropy naftowej

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-31 22:09

Gdańska rafineria opływa w ropę naftową. Oprócz surowca z nowych złóż na Bałtyku, Grupa Lotos będzie sprowadzać ropę z Kuwejtu. Tankowiec zawinie do gdańskiego Naftoportu już w połowie października.

Kontrakt na dostawę 1 mln baryłek gdańska spółka podpisała z Kuwait Petroleum Corporation. Zakupiony surowiec wypłynie statkiem z Zatoki Arabskiej w końcu września.

Grupa Lotos chce, aby za sześć lat rosyjska ropa Ural stanowiła zaledwie 60 proc. dostaw ropy. W 2012 roku w gdańskiej rafinerii ma być przerabiane 10,5 mln ton ropy rocznie. Z tego 1 mln ton ma pochodzić z nowo odkrytych złóż na Bałtyku, których zasoby szacowane są na 16 mln ton. Odkrycie bałtyckich złóż wzbudziło niemałą sensację. Wznowienie wierceń w pobliżu zapowiedziała już Svenska Petroleum Exploration, szwedzka spółka wydobywcza, która zaniechała poszukiwań na Bałtyku w 1999 r. Grupa Lotos zamierza także pozyskać koncesje na eksploatację złóż na bałtyckim szelfie łotewskim. Aktualnie prowadzi negocjacje w tej sprawie.

Spółka chciałaby także zająć się sprowadzaniem surowca z Azji, m.in. z Kazachstanu. Niedawno szef Prokomu Ryszard Krauze poprzez jedną ze spółek Grupy Prokom nabył udziały w tamtejszych spółkach naftowych i zyskał prawa do eksploatacji złóż szacowanych na 2 mld baryłek. Prezes Olechnowicz nie chciał jednoznacznie stwierdzić, czy Lotos będzie zainteresowany dostawami z tych złóż.

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos SA– Na pewno nie będziemy inwestorem współfinansującym przygotowania do eksploatacji złóż - powiedział. - Tam koszty trzeba liczyć w miliardach dolarów. To dla nas za dużo – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos SA.

Obecnie rafineria w Gdańsku przerabia ropę Ural oraz Rozewie, ta ostatnia wydobywana jest przez Petrobaltic, a także pochodzący z Morza Północnego kondensat ropy naftowej Sleipner.
W 2012 r. Lotos planuje uzyskać 10-proc. udział w detalicznym rynku paliw i 30-proc. w rynku hurtowym w Polsce.
Jacek Klein

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.