Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8765 miejsce

Einsiedeln, ważny ośrodek kultu i cel pielgrzymek w Szwajcarii

Głównym zabytkiem Einsiedeln jest kościół opactwa benedyktynów. Ciągną tu rzesze wiernych. Ta wspaniała barokowa świątynia została zbudowana w latach 1719-35 według planów architekta Caspara Moorsbruggera. Opactwo istnieje od 934 roku.

Opactwo benedyktynów w Einsiedeln / Fot. Krystyna NitaHistoria Einsiedeln, miasteczka położonego w kantonie Schwytz, jest związana ze świętym Meinradem. Trudno w niej odróżnić fakty od baśni. Meinrad urodził się on przed rokiem 800 koło Rottenburga. Złożył śluby zakonne i został benedyktynem. Wysłano go do Babinchova, by nauczał wiernych. Po jakimś czasie przeniósł się do Etzel, gdyż pragnął prowadzić życie pustelnicze. Przychodziło do niego bardzo dużo ludzi, więc około 835 roku przeniósł się głębiej w „Ciemny las”, by mieć więcej czasu na studia nad Pismem Świętym. Swój erem zbudował w pobliżu małego źródełka. Spędził tu 26 lat modląc się i wspomagając potrzebujących. 21 stycznia 861 roku przybyli do niego Richard z Niemiec oraz Peter z Recji. Mieli nadzieję, że znajdą tu skarby. Zamordowali Meinrada i uciekli do Zurychu. Podążyły za nimi dwa oswojone kruki, które są teraz w herbie klasztoru. Dzięki tym ptakom zbrodniarzy rozpoznano i powieszono. Po śmierci Meinrada zjawili się w „Ciemnym lesie” dalsi eremici, by modlić się przy ołtarzu wybudowanym przez pustelnika. W 934 roku przybył tu ze Strasburga kanonik Eberhard, zebrał wszystkich okolicznych eremitów w jedno zgromadzenie przyjmując regułę św. Benedykta i zostając ich pierwszym opatem. W miejscu męczeńskiej śmierci świętego Meinrada wybudowano kaplicę.
Przed kościołem trwa montowanie sceny do spektaklu / Fot. Krystyna Nita
Sława Einsiedeln sięga roku 964, kiedy to biskup Konstancy przybywał dokonać konsekracji miejscowego klasztoru. Usłyszał jednak niebiański głos: „Wstrzymaj się synu, albowiem sam bóg wyświęcił to miejsce”. Wydarzenie to zostało uznane za cud i jako taki potwierdzone bullą papieską.

Klasztor był wielokrotnie hojnie uposażony przez dom książąt szwabskich, tj. cesarzy Ottona I, Ottona II i Ottona III oraz wielu innych dobroczyńców. Cesarz Henryk II podarował klasztorowi całe terytorium „Ciemnego lasu”.
Wnętrze kościoła / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kloster_Einsiedeln_MG_2738.JPG
W średniowieczu klasztor i kościół wielokrotnie płonęły. Trzy pożary: w 1226 roku, w 1465 roku oraz w 1509 roku, doszczętnie je zniszczyły. Były one wielokrotnie przebudowywane i rozbudowywane. Obecny wygląd kościół zawdzięcza architektowi Casparowi Moorsbruggerowi. Prace trwały tu w latach 1719-35. Wnętrze kościoła jest w dużej mierze dziełem braci Asam z Bawarii, których imię sławi kościół Asamkirch w Monachium. Freski i sztukaterie zdobiące kościół opacki są wyjątkowo piękne. Według przewodnika, wystrój kościoła wpłynął na podobnie bogate zdobienia wnętrza katedry Sankt Gallen, i odwrotnie, pierwotne opactwo powstało tutaj na wzór opactwa w Sankt Gallen.
Einsiedeln to miejscowość dobrze przygotowana do przyjmowania turystów. W tle skocznie narciarskie. / Fot. Krystyna Nita
Głównym celem pielgrzymów jest umieszczona w kaplicy wewnątrz kościoła Czarna Madonna, ku której kierują się modły. Ta niewielka figurka wyrzeźbiona z gruszowego drewna, szczęśliwym trafem przetrwała do naszych czasów mimo późniejszych trzech pożarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Basiu zachęcam do poznania tego opactwa. Próbowałam rozmawiać z mnichami, ale jeden z nich mówił do mnie po włosku, a ja do niego po francusku. Drugi spieszył się na mszę. Miałam nadzieję, że jest tam jakiś benedyktyn z Tyńca, ale nie ma wśród nich Polaka.
Zostałam miło przyjęta.
Einsiedeln to jedyne miejsce w Szwajcarii (poza Raperswil), gdzie znalazłam materiały informacyjne po polsku. Co prawda fatalnie przetłumaczone, ale sprawiło mi to przyjemność:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniale autorka opowiada. Do dziś nie byłam tam jeszcze, ale teraz już chyba jechać nie muszę.;))) żartuję. Chciałam powiedzieć tylko jak doskonale "wciąga" opis.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejscowość jest bardzo ładnie położona. Tutejsze opactwo jest chyba najważniejszym miejscem kultu katolików w Szwajcarii. Coś w rodzaju naszej Częstochowy lub Tyńca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wspaniały przewodnik po Einsiedeln:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.