Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24201 miejsce

Einstein Archives Online. Notatki, pamiętniki Einsteina dostępne w sieci

Od poniedziałku 18 marca dokumenty i prace Alberta Einsteina są w swojej zdigitalizowanej postaci dostępne w internecie, dzięki Einstein Archives Online. Projekt cyfrowego archiwum został zrealizowany przez Jerusalem's Hebrew University.

Internet i techniki komputerowe pozwalają na obcowanie z dziełami sztuki, genialnymi konstrukcjami architektów, czy jak w przypadku Alberta Einsteina, z jego osobistymi pamiątkami i pracami.

Albert Einstein grający na skrzypcach w swoim domu w Princeton / Fot. Staff photographer/ wikipedia/public domain Jak przypomina w swym artykule Kevin Flower z CNN, to właśnie Einstein jest autorem słynnych słów, iż wyobraźnia jest ważniejsza, niźli wiedza. Również Menachem Ben-Sasson (Uniwersytet Hebrajski) powiedział przy okazji oddawania strony do użytku, że wiedza nie powinna być skrywana i służyć ograniczaniu. Archiwiści mają nadzieję, że w niedługim czasie udostępnią wszystkie osobiste i naukowe notatki fizyka.

Archiwum zawiera ponad 80 tysięcy dokumentów z całego 76-letniego życia urodzonego w Niemczech naukowca. Notatki osobiste i o treści naukowej, korespondencje z kolegami, którzy również zajmowali się pracą badawczą, jak i listy o charakterze ogólnym, od dziennika z podróży do Ameryki po świadectwa z lat szkolnych. Udostępnione są też dokumenty związane z rodziną i przyjaciółmi Alberta Einsteina. Wolą fizyka było przekazanie swojego intelektualnego dorobku Uniwersytetowi Hebrajskiemu, którego był współzałożycielem (1925).

Obecnie, uniwersytet proponuje zainteresowanym możliwość zapoznania się z wyborem około 2 tysięcy dokumentów. W przyszłym roku, jak obiecują archiwiści, dostępnych będzie już ponad 30 tys. pozycji.

Nowa strona bazuje na swojej poprzedniczce funkcjonującej od 2003 roku. Zgromadzono zatem wspólny zbiór dokumentów Albert Einstein Archives Uniwersytetu Hebrajskiego i The Einstein Papers Project z California Institute of Technology. W tym ostatnim Einstein gościł zimą 1931, 1932 i 1933 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.