Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24519 miejsce

EIT Plus powstanie we Wrocławiu

Starania Rektora Politechniki Wrocławskiej o zwiększenie wpływu wrocławskich uczelni wyższych na funkcjonowanie projektu EIT Plus we Wrocławiu odniosły sukces. Samorządy przekażą część swoich udziałów w przedsięwzięciu.

 / Fot. źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląksiego- Uczelnie powinny mieć zachowany wyraźny pakiet większościowy, tak aby mogły mieć wpływ nie tylko na powoływanie organów spółki i realizację zadań ale i sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad realizacją tych zadań - powiedziała Radiu Wrocław minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. O takie rozwiązanie zabiegał od kilku tygodni rektor wrocławskiej Politechniki.

Do pierwszych rozmów w sprawie zmiany struktury własnościowej spółki doszło 26 lutego, jednak wówczas nie osiągnięto porozumienia. Podczas spotkania prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, chcąc realizować projekt, który stał się już niemal jego dzieckiem, musiał zdecydować o zmniejszeniu udziału miasta w spółce EIT Plus odpowiedzialnej za projekt stworzenia centrum naukowo-badawczego we wrocławskich Praczach Odrzańskich. Teraz to samo uczynić musi jeszcze drugi samorządowy właściciel spółki – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Jak zapewnił marszałek Marek Łaciński, odpowiedni projekt zmiany będzie wkrótce rozpatrywany.

Jak zapewniła minister Kudrycka, gdy tylko umowa spółki zostanie zmieniona, rząd przeznaczy na badania i infrastrukturę (rozbudowę i modernizację kampusu w którym pracować będą naukowcy) niemal 700 mln zł.

Za zwycięską stronę sporu o własność spółki EIT Plus może uważać się senat Politechniki Wrocławskiej. Jednak zachowanie rektora uczelni, który po wielu miesiącach prac nad projektem, dość nieoczekiwanie postawił istnienie inicjatywy na ostrzu noża, a dziś nie chciał nawet poinformować PAP o ustalonym podziale udziałów w spółce, może mocno rzutować na dalszą współpracę uczelni i samorządów nad wspólnym projektem.

EIT Plus jest inicjatywą Wrocławia, województwa dolnośląskiego oraz największych wrocławskich uczelni państwowych, której celem jest stworzenie tzw. klastra przemysłowego który łączyć będzie pracę kilku wiodących w dziedzinie innowacji światowych firm oraz środowisko naukowe Wrocławia. Nowoczesne laboratoria, w których praca naukowców ma być przekuwana w wysoko zaawansowane rozwiązania przemysłowe, powstaną dzięki dotacjom rządowym, unijnym oraz pieniądzom samorządów, uczelni i firm prywatnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.