Facebook Google+ Twitter

e-kartka z kalendarza – 29 listopada

29 listopada jest 333. dniem w kalendarzu. Do końca roku pozostaje 32 dni. Przeczytaj, co zdarzyło się tego dnia w Polsce i na świecie.

Najlepsze życzenia od "Wiadomości24.pl" dla dzisiejszych solenizantów:     Błażeja, Dionizego, Franciszka, Fryderyka, Klementyny.

 

Dziś Dzień Podchorążego.

 

 

  Prognoza pogody:

Polska jest na skraju wyżu znad  Ukrainy, ale od północnego zachodu zaczyna oddziaływać zatoka z  chłodnym frontem atmosferycznym, związana z niżem znad Morza  Norweskiego. Pozostaniemy w tej samej ciepłej i wilgotnej masie  masie powietrza.  Ciśnienie w środę w południe w Warszawie 1013 hPa i będzie się  wahać.

W środę we wschodniej połowie kraju liczne gęste mgły, utrzymujące się miejscami przez znaczną część dnia. Na zachodzie i północnym zachodzie stopniowy wzrost zachmurzenia i miejscami słaby deszcz. Temp. maks. od 5 st. na Podlasiu do 12 st. miejscami w województwie podkarpackim. Wiatr słaby, na Wybrzeżu również umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich.

W nocy ze środy na czwartek na północnym zachodzie i krańcach zachodnich, a także na południowym wschodzie dość pogodnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i miejscami niewielkie opady deszczu. Gęste mgły i silne zamglenia występować będą na południowym wschodzie i Pogórzu Karpackim oraz lokalnie na Pomorzu. Temp. min. od 2 st. do 7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W Warszawie pochmurno i mgła. Okresami może być gęsta i połączona z opadem mżawki. Temp. maks. 8 st. Wiatr słaby, południowy, pod wieczór skręci na zachodni.

29 listopada urodzili się:

1797 - Gaetano Donizetti, włoski kompozytor operowy (zm. 1848)

1803 - Christian Doppler, austriacki matematyk i fizyk (zm. 1853)

1849 - John Ambrose Fleming, angielski fizyk, wynalazca lampy próżniowej (zm. 1945)

1898 - Clive Staples Lewis, angielski pisarz, historyk, filozof i teolog (zm. 1963)

1905 - Marcel Lefebvre, francuski arcybiskup, tradycjonalista (zm. 1991)

1913 - Elżbieta Barszczewska, polska aktorka (zm. 1987)

1921 - Zdzisław Stroiński, polski poeta pokolenia kolumbów, żołnierz Armii Krajowej. Zginął 16 sierpnia w powstaniu warszawskim wraz z poetą Tadeuszem Gajcym na Starym Mieście (kamienica przy ul. Przejazd).

1923 - Krzysztof Boruń, polski pisarz fantastyki naukowej (zm. 2000)

1923 - Roman Hussarski, polski rzeźbiarz, pedagog, pisarz

1932 - Jacques Chirac, francuski polityk, prezydent Francji od 1995

1933 - John Mayall, brytyjski multiinstrumentalista i kompozytor  brytyjski multiinstrumentalista (gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, perkusji), kompozytor, bluesman, pionier muzyki rockowej. John Mayall urodził się w rodzinie Murraya Mayalla - gitarzysty i entuzjasty jazzu. Od najmłodszych lat słuchał amerykańskich bluesmanów takich jak Leadbelly, Albert Ammons, Pinetop Smith czy Eddie Lang i sam uczył się gry na fortepianie, gitarze i harmonijce. Po ukończeniu college'u Mayall odsłużył trzy lata w armii brytyjskiej w Korei. W 1956 zaczął grać bluesa w półprofesjonalnej grupie The Powerhouse Four, a następnie w The Blues Syndicate. Po wpływem Alexisa Kornera przeniósł się do Londynu i utworzył tam John Mayall's Bluesbreakers. Mayall był przeciętnie o dziesięć lat starszy niż pierwsze pokolenie muzyków brytyjskiego rock and rolla i rocka i w momencie, gdy ten się narodził miał już wieloletnie doświadczenie muzyczne. Nic zatem dziwnego, że stał się nestorem sceny rockowej w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych. Mayall był też pierwszym, który sięgnął do korzeni muzyki rockowej - bluesa i zainicjował styl blues rock. W jego grupie John Mayall Blues Breakers, która była swoistą „wylęgarnią” i szkołą talentów, swą karierę rozpoczynali tacy muzycy jak Eric Clapton i Jack Bruce z Cream, Peter Green, John McVie i Mick Flootwood z Fleetwood Mac, Mick Taylor z The Rolling Stones i wielu innych. Większość uczniów Mayalla znacznie przewyższyła go popularnością. Pod koniec lat sześćdziesiątych, po komercyjnym sukcesie w USA, Mayall przeprowadził się do Laurel Canyon w Los Angeles wtapiając się w lokalną scenę blues rocka i jazz-rocka. W roku 2005 został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego.

1954 - Zbigniew Bujak, polski polityk

1972 - Andreas Goldberger, austriacki skoczek narciarski

29 listopada zmarli:

  561 - Chlotar I, król Franków (ur. ok. 495)

1314 - Filip IV Piękny, król Francji (ur. 1268) Od pierwszych lat swego panowania zaangażował się w spór z królem Anglii Edwardem I o terytorium Akwitanii, którą zajął zbrojnie w 1293 oraz bogatej Flandrii, opanowanej w 1304. Nieustanne wojny wymagały wielkich pieniędzy. Zdobywał je wszelkimi sposobami, m. in. przez konfiskaty majątków lombardzkich bankierów i bogatej ludności żydowskiej, przez zamianę powinności lennych na świadczenia pieniężne oraz przez nałożenie specjalnego podatku na duchowieństwo. Gdy ponadto przejął sądownictwo nad duchownymi, papież Bonifacy VIII ogłosił zamiar ekskomunikowania go, do czego jednak nie doszło, wobec wojny domowej między możnymi w samym państwie papieskim i śmierci papieża w 1303. Filip IV kazał wykopać zwłoki Bonifacego VIII i spalić go na stosie jako heretyka. Następni papieże, szukając protekcji Filipa IV, ulegli jego naciskom i począwszy od Klemensa V przenieśli swe dwory do Awinionu na południu Francji. Filip IV równie bezwzględnie rozprawił się z rycerskim Zakonem Templariuszy, utworzonym w XII w. w Jerozolimie. Gdy oskarżono ich o herezję, wytoczył im, jako zwierzchnik Królestwa Jerozolimy i za zgodą papieża Klemensa V, proces sądowy, w którego wyniku kilkudziesięciu braci zakonnych, po torturach, zostało w 1314 spalonych na stosie. Przy czym majątek zakonu (w tym twierdza Temple, w Paryżu) uległ konfiskacie na rzecz króla. Zmarł w niecały rok po klątwie jaką rzucił na niego ostatni mistrz zakonu, Jakub de Molay.

1378 - Karol IV Luksemburski, król niemiecki i czeski (ur. 1318)

1516 - Giovanni Bellini, włoski malarz (ur. ok. 1427/1430)

1643 - Claudio Monteverdi, włoski kompozytor (ur. 1567)

1780 - Maria Teresa Habsburg, cesarzowa rzymsko-niemiecka, królowa Czech i Węgier (ur. 1717)

1924 - Giacomo Puccini, włoski kompozytor operowy (ur. 1858)

1954 - Enrico Fermi, włoski fizyk (ur. 1901)

1975 - Graham Hill, brytyjski kierowca wyścigowy (ur. 1929)

1979 - Herbert Marx, znany jako Zeppo, amerykański komik (ur. 1901)

1981 - Natalie Wood, amerykańska aktorka (ur. 1938)

1982 - Tadeusz Wieżan, polski operator filmowy (ur. 1929)

2001 - George Harrison, brytyjski muzyk, członek zespołu The Beatles (ur. 1943)

2004 - Andrzej Micewski, polski działacz katolicki, publicysta, historyk (ur. 1926)

Wybrane wydarzenia ważne dla Polski:

1830 - W nocy młodzi słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wraz z cywilnymi spiskowcami rozpoczęli powstanie listopadowe

1936 - Wodowano ORP Gryf.

1990 - Zlikwidowano restrykcje w sprzedaży napojów alkoholowych – wódkę znów można było kupować przed godziną 13.

Wydarzenia na świecie:

1780 - Po śmierci cesarzowej Marii Teresy pełnię władzy w cesarstwie przejął jej syn Józef II.

1877 - Thomas Alva Edison zaprezentował fonograf.

1899 - Założono kataloński klub sportowy FC Barcelona

1929 - Amerykanin Richard Byrd jako pierwszy przeleciał nad Biegunem Południowym.

1939 - Rada Najwyższa ZSRR wydała dekret o przymusowym nadaniu obywatelstwa radzieckiego „byłym obywatelom polskim”.

1947 - Na wniosek ONZ Palestyna została podzielona na część żydowską i arabską, które przekształciły się następnie w Izrael i arabską Palestynę.

1962 - Podpisano francusko-brytyjską umowę o budowie samolotu Concorde.

1975 - Bill Gates i Paul Allen założyli firmę Microsoft.

1990 - Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała zgodę na użycie wszelkich środków by wyzwolić Kuwejt.

(Na podstawie: Wikipedia, PAP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.