Facebook Google+ Twitter

e-kartka z kalendarza

Mamy 298 dzień roku 2006. Do jego końca pozostaje 67 dni. Zobacz, jakie są przewidywania synoptyków na dziś. Przeczytaj, co zdarzyło się w dniu 25 października w Polsce i na świecie na przestrzeni wieków.

Najlepsze życzenia od "Wiadomości24.pl" dla wszystkich solenizantów: Bonifacego, Ingi, January, Kryspina, Krystiana, Tadeusza i Walentyny.

W Polsce obchodzimy Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt - to powinien być bardzo miły dzień dla naszych zwierzątek, postarajmy się.

Prognoza pogody

W kraju zachmurzenie umiarkowane i duże i przelotne opady deszczu, od zachodu stopniowo zanikające. Temp. maks. od 13 st C na Suwalszczyźnie do 17 st C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, przejściowo dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich, po południu od zachodu słabnący.

W nocy pogodnie, tylko początkowo na krańcach wschodnich, a nad ranem również na zachodnich przeważnie pochmurno i możliwe przelotne opady deszczu. Temp. min. od 3 st C na Suwalszczyźnie do 9 st C na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, z przewagą południowo-wschodniego.

Jutro pogodnie, tylko okresami na północy i zachodzie wzrost zachmurzenia i miejscami przelotne opady deszczu. Cieplej. Temp. maks. od 13 st C na Suwalszczyźnie do 22 st C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i zachodzie oraz w górach okresami dość silny i porywisty, z kierunków południowych.

W Warszawie dziś zachmurzenie umiarkowane oraz duże, okresami przelotne opady deszczu. Wieczorem poprawa pogody. Temp. maks. 15 st C. Wiatr umiarkowany, przejściowo dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich. W nocy pogodnie. Temp. min. 5 st C. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny z przewagą południowo-wschodniego.

Jutro w stolicy słonecznie, ale po południu okresami pochmurno i możliwy przelotny deszcz. Temp. maks. 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, po południu okresami dość silny, z kierunków południowych.
(za PAP)

25 października urodzili się
1767 - Benjamin Constant, francuski polityk i pisarz (zm. 1830) 1867
Józef Dowbór-Muśnicki, polski dowódca wojskowy, dowódca powstania wielkopolskiego (zm. 1937)
1825 - Johann Strauss (syn), austriacki kompozytor (zm. 1899)
1838 - Georges Bizet, francuski kompozytor operowy (zm. 1875)
1881 - Pablo Picasso, hiszpański malarz (zm. 1973)
1931 - Annie Girardot, francuska aktorka
1932 - Jerzy Pawłowski, polski szermierz, pięciokrotny medalista Igrzysk Olimpijskich (zm. 2005) 1934 - Damian Zimoń, arcybiskup katowicki, od 1992 metropolita katowicki
1945 - Krzysztof Piesiewicz, polski prawnik, polityk i scenarzysta (twórca scenariuszy do filmów Krzysztofa Kieślowskiego)
1949 - Ireneusz Engler, polski reżyser filmowy
1954 - Laura Łącz, polska aktorka

Zmarli
304 - Marcelin, święty, papież (nie wiadomo kiedy się urodził). Większość dzieł pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza, nie wymienia go jako papieża. Z nielicznych dokumentów wynika, że Marcelin zdradził swoich współwyznawców, wydając poganom święte księgi i składając hołd pogańskim bogom na polecenie współrządzących Rzymem cesarzy Dioklecjana i Galeriusza. Zaprzecza temu święty Augustyn. Potwierdzeniem jego świadectwa może być fakt, iż Marcelin poniósł męczeńską śmierć, co pozwoliło zaliczyć go w poczet świętych.
625 - Bonifacy V, papież (ur. ? )
1154 - Stefan z Blois, król Anglii (ur. 1096)
1400 - Geoffrey Chaucer, angielski poeta (ur. ok. 1340)
1647 - Evangelista Torricelli, włoski fizyk i matematyk (ur. 1608)
1990 - Barbara Ludwiżanka, polska aktorka (ur. 1908)
2002 - Richard Harris, irlandzki aktor (ur. 1930)
2005 - Mira Kubasińska, polska wokalistka blues-rockowego zespołu Breakout (ur. 1944)

Wybrane wydarzenia ważne dla Polski
1501 - Król Aleksander Jagiellończyk wydał przywilej mielnicki, ograniczający znacznie władzę królewską na rzecz senatu i praktycznie wprowadzający w Polsce republikę oligarchiczno-arystokratyczną z odwoływalnym królem stojącym na czele senatu.
1918 - Wojciech Korfanty wystąpił w Reichstagu z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego.
1952 - Nadano pierwszy program Telewizji Polskiej.

Wybrane wydarzenia ważne dla świata
732 - We Francji Arabowie zostali pokonani przez armię frankijską w bitwie pod Poitiers, co powstrzymało ekspansję muzułmanów na Europę.
1241 – Papież Celestyn IV rozpoczął swój pontyfikat.
1277 - Mikołaj III został wybrany na papieża.
1415 - pod Azincourt Anglia zwyciężyła z Francją w jednej z najważniejszych bitew wojny stuletniej.
1854 – Podczas wojny krymskiej miała miejsce 25 października bitwa pod Bałakławą (słynna szarża lekkiej brygady).
1936 - Został zawarty układ nazistowskich Niemiec i faszystowskich Włoch (oś Berlin-Rzym).
1983 - Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Grenadę (wyspiarskie państewko na Morzu Karaibskim). Powodem inwazji było zamordowanie premiera Grenady i zagrożenie bezpieczeństwa Amerykanów przebywających na wyspie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Andrzeju! Gratulacje po zdobyciu równego 200. punktu!
*Mamy 298 dzień roku * - brak kropeczki po l. porządkowym
*zespołu Breakout* - raczej *zespołu Blackout/Breakout*
parę razy "st C" (bez kropki?), ale raz elegancko - °C...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, stawia Pan teraz na informacje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.