Facebook Google+ Twitter

EKG czarnej dziury. NASA informuje o najmniejszym zaobserowanym tego typu obiekcie

Międzynarodowy zespół astronomów przedstawił najmniejszą czarną dziurę. Dane, jakich dostarczył Rossi X-ray Timing Explorer (NASA) przypominają zapis elektrokardiogramu bijącego serca.

Astronomowie zaobserwowali obiekt przy okazji dostrzeżenia wybuchu w 2003 roku. Dane i kolejne obserwacje pozwoliły na lokalizację zjawiska w gwiazdozbiorze Skorpiona. Trudniejsza do oszacowania jest odległość, jaka dzieli nas od interesującego miejsca. Może to być 16 tys., a równie dobrze 65 tys. lat świetlnych.

Odkrycie nazwano adekwatnie do współrzędnych - IGR 17091-3624. Przy bliższym poznaniu obiekt okazuje się być układem podwójnym składającym się ze zwykłej gwiazdy i czarnej dziury, której masa może być mniejsza trzykrotnie od masy Słońca.

Badacze zwrócili uwagę na podobieństwa i różnice do układu podwójnego GRS 1915+105, w czym pomógł im RXTE, który znany też jako Explorer 69. Jest to satelita przeznaczony do wykonywania obserwacji w zakresie promieniowania rentgenowskiego. Do jego zadań należy, m.in.: badanie wybuchów elektromagnetycznych, a także charakteryzowanie układów złożonych, gwiazd neutronowych czy czarnych dziur.

Promieniowanie rentgenowskie obserwowane przez RXTE oraz zauważalne zmiany zachodzące w procesach mających miejsce w wewnętrznych obszarach dysku otaczającego czarną dziurę pozwoliło naukowcom na pewne wnioski. Gwoli przypomnienia, dysk taki powstaje poprzez swoisty "pobór" materii od gwiazdy pozostającej w układzie podwójnym z czarną dziurą.

Czytaj dalej ---->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.