Facebook Google+ Twitter

Ekipa BBC na Jasnej Górze kręci film o Europie

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-23 13:01

Ekipa brytyjskiej telewizji BBC przyjechała na Jasną Górę. Kręciła tam zdjęcia do filmu dokumentalnego o Europie Środkowej i Wschodniej. Wśród filmowców był Michael Palin, jeden z członków Latającego Cyrku Monty Pythona.

fot. Dziennik ZachodniGwiazdą serialu jest słynny prezenter i aktor, Michael Palin znany z Latającego Cyrku Monty Pythona. Jest przewodnikiem widzów w poznawaniu krajów Europy Środkowowschodniej.

W Polsce ekipa nagrywała nie tylko w Częstochowie, ale i Gdańsku, Elblągu, Poznaniu, Oświęcimiu, Krakowie, Zakopanem oraz Warszawie.

– Film będzie opowiadał o życiu byłych krajów komunistycznych w Europie Środkowowschodniej – mówi o. Stanisław Tomoń, rzecznik Jasnej Góry, który był przewodnikiem brytyjskiej ekipy w klasztorze. – Tak jak w poprzednich odcinkach tej serii, tak i tym razem, będzie to dziennik podróży. Zacznie się od gór Słowenii, poprzez Chorwację, byłą Jugosławię po Albanię. Później obejmie Bułgarię, Rumunię, Węgry, Ukrainę, Czechy, Słowację, wschodnie Niemcy, Polskę, Kaliningrad i kraje nadbałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię.

Emisję sześciu odcinków zaplanowano na jesień przyszłego roku. "Nowa Europa" zostanie pokazana w kolejnych, 45–minutowych odcinkach na kanale BBC1. Zostaną też wydane: płyta DVD, album i książka – dodaje paulin.

Telewizja BBC zrealizowała dotąd pięć podróżniczych seriali dokumentalnych: "W 80 dni dookoła świata", "Od bieguna do bieguna", "Pełne koło", "Sahara" i "Himalaje".

Gwiazdą serialu jest słynny prezenter i aktor, Michael Palin znany z Latającego Cyrku Monty Pythona. Jest przewodnikiem widzów w poznawaniu krajów Europy Środkowowschodniej.

Jak mówi o. Tomoń, Michael Palin przyznał, że jest zafascynowany Jasnogórską Madonną.

– To jest symbol tego kraju, Polski, duchowego życia – powiedział. – Jestem pod wrażeniem mszy, wielkiej liczby ludzi modlących się – dodał. Jak powiedział Roger Mills, producent i reżyser serialu, Polska będzie odgrywała dużą rolę w tym cyklu filmowym. – Podróżujemy po wszystkich krajach postkomunistycznych Europy, a Polska jest jednym z ważniejszych miejsc, bo w Polsce zaczął się cały przewrót, byliście pionierami w obaleniu komunizmu – stwierdził. – Chcieliśmy sfilmować Częstochowę, ponieważ to jest duchowa stolica Polski – dodał. Zdaniem filmowców Brytyjczycy niewiele wiedzą o Europie Wschodniej.

– Upadły granice, mamy u siebie wielu Polaków. Oni tam żyją, pracują. My tworzymy ten program po to, aby móc pokazać, skąd ci Polacy są, żeby wzajemnie się zrozumieć – dodał Mills.
(vig) – Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.