Facebook Google+ Twitter

Ekipa Świętego Mikołaja wkroczyła do akcji

Ekipa Świętego Mikołaja już po raz ósmy organizuje przedświąteczną akcję na rzecz dzieci z potrzebujących rodzin. Akcja obejmuje zbiórki pieniędzy i produktów spożywczych we wrocławskich marketach.

Dzieci cieszą się z wizyty Mikołaja. / Fot. Dziennik Zachodni Mikołaj SuchanW tym roku odbywają się one w dwa przedświąteczne weekendy – 7-9 i 14-16 grudnia w EPI Markecie, Centrum Handlowym FERIO GAJ, PSS Społem Astra, PSS Społem Astra w TGG, PSS Społem „Zacisze”, PSS Społem „Nadodrze” oraz Społem „Tęcza”.

Akcja prowadzona jest głównie przez młodzież szkolną i akademicką, która przejmuje na siebie większość obowiązków związanych z pozyskaniem darów, ich selekcją, przygotowaniem paczek i ustaleniem adresów potrzebujących rodzin. Pracę wolontariuszy koordynuje Stowarzyszenie "Pierwszy Krok".

Zebrane oraz dokupione za uzyskane pieniądze produkty są przed Świętami pakowane w paczki i rozwożone do domów zamieszkałych przez rodziny, gdzie rodziców nie stać na gwiazdkowe prezenty dla dzieci. Celem, który stawiają sobie organizatorzy Ekipy, jest sprawienie, by wszystkie dzieci we Wrocławiu miały radosne święta. Ci, którzy uczestniczyli w akcji w ubiegłych latach wiedzą, jak ogromną radość może sprawić każdy, nawet najmniejszy upominek.

- Szczerze mówiąc, nie zdawałem sobie chyba sprawy z tego, że tuż obok mnie tyle rodzin żyje w tak strasznych warunkach. Najbardziej utkwiły mi w pamięci obrazy dzieci, które nie wiedzą właściwie, co to są te "święta", dla których ten dzień niczym się nie różni od innych. To smutne obrazki. W momencie, kiedy dostawały od nas prezenty, widać było na ich twarzach prawdziwą radość – mówi Marek, jeden z ubiegłorocznych wolontariuszy.

Grono pomocników Mikołaja z roku na rok rośnie. Większość osób, które stykają się z Ekipą, zostaje z nią na długo, pomagając w kolejnych edycjach i wciągając nowe osoby. – Do Ekipy trafiłam w zeszłym roku. Wciągnęła mnie koleżanka z klasy, która brała w niej udział rok wcześniej. Wzięłam mnóstwo zmian, zapisałam się też na pakowanie prezentów. Dlaczego się w to zaangażowałam? Nie wiem - zazwyczaj działam pod wpływem impulsu. Cała akcja na tyle mi się spodobała, że w tym roku również biorę w niej udział – mówi Kamila, jedna ze spotkanych przeze mnie w EPI wolontariuszek ubranych w czerwone czapki.

Część osób zaangażowanych w akcję podkreśla, że to nie tylko oni pomagają dzieciom, ale też udział w Ekipie wpływa na nich, sprawiając, że bardziej doceniają piękno Świąt i ich prawdziwą wartość.

– Ekipa Świętego Mikołaja pozwoliła mi spojrzeć na święta w zupełnie inny sposób. W zeszłym roku miałam tylko stać w supermarkecie. W wigilię rano dostałam telefon, że potrzebna jest osoba do rozwożenia paczek. Zgadzając się myślałam, że zgadzam się bezinteresownie pomagać w szlachetnym celu; nie wiedziałam, że tak naprawdę to rozdawanie prezentów pomoże mi... Obecność prezentów pod choinką była dla mnie zawsze oczywista. Wiedziałam, że są dzieci, które nie dostają prezentów, ale wiedza a świadomość to dwie różne rzeczy... Kiedy weszłam do domu, w którym właśnie w ramach obiadu trójka dzieci dzieliła między siebie dwa ziemniaki z masłem, poczułam się winna, że przez te wszystkie lata przejadałam się w czasie świąt. Zostawiłam w tym domu wszystkie zapasowe paczki. Żadne słowa nie są w stanie opisać radości chłopca, który dostał mały samochodzik czy kilkuletniej dziewczynki, której oczy świeciły na widok zwykłej lalki. Teraz po prostu nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia bez tej akcji – to ona nadaje sens moim świętom – mówi Julka, wolontariuszka już drugi raz pomagająca Ekipie.

Patrząc na tych wszystkich ludzi, którzy co roku angażują się całym sercem w organizację tej akcji, trudno nie przekonać się, iż warto w niej wziąć udział. Warto sprawić, by na twarzy każdego obdarowanego dziecka zagościł świąteczny uśmiech wdzięczności.

Wszyscy, którzy chcieliby się przyłączyć do Ekipy Świętego Mikołaja, mogą przyjść na spotkanie, które odbędzie się 10 grudnia o godzinie 18:30 w budynku Liceum Ogólnokształcącego nr III przy ulicy Składowej 5 we Wrocławiu. Wciąż potrzeba ludzi do kwestowania w sklepach, pakowania paczek (22 grudnia) i ich rozwożenia (23 i 24 grudnia).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

marta czech
  • marta czech
  • 27.11.2010 11:15

jak morzna uzyskac pomoc mieszkam na ul otwartej mam 4 dzieci 2 jest niepelnosprawne jestem samotna matka

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)
tak, niestety są dzieci które nie wiedza co to są święta...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.12.2007 12:11

(+) i piekna inicjatywa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa relacja (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.