Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25299 miejsce

Ekobomba w Jaworznie tyka. Czy politycy zmienią prawo?

Ekologiczna bomba w Jaworznie nadal tyka. Ministerstwo Środowiska, które może pomóc w rozwiązaniu problemu, bagatelizuje sprawę. Efektem może być skażenie Morza Bałtyckiego na wiele lat.


Efekt składowania niebezpiecznych odpadów w Jaworznie / Fot. Program FOKS- Nawet jak wykonamy niezbędną do rozpoczęcia prac dokumentację, nie ma żadnej gwarancji, że jakiekolwiek działania dojdą do skutku - ponieważ podkreślam to jeszcze raz, miasto Jaworzno nie może podejmować żadnych działań w zakresie ponoszenia kosztów usunięcia odpadów - dodaje Tomasz Tosza.

Polska wciąż pozostaje jedynym krajem Europy Środkowej, który nie podjął jeszcze działań w kierunku uporania się z zanieczyszczeniami historycznymi. W pozostałych państwach naszego regionu wprowadzono całkowitą lub częściową odpowiedzialność finansową państwa za eliminację "historycznych zanieczyszczeń", przyjmując najczęściej jako datę graniczną rok 1989. Jak twierdzą miejscy urzędnicy, "obecny stan prawny w Polsce nie tylko przyczynia się do zwiększenia ryzyka środowiskowego ale wręcz kompromituje nasz kraj wobec społeczności międzynarodowej".

Zatem może własna inicjatywa ustawodawcza? - Czekamy jeszcze na reakcję odpowiednich organów. Podobno trwają prace nad zmianą ustawy. Jak na razie projekt ustawy, który jest na stronie internetowej Sejmu, nie wnosi niestety zbyt wiele, jeżeli chodzi o problem "starych" pokomunistycznych zanieczyszczeń. Pozostaje mieć nadzieję, że finalna wersja będzie jednak zawierała kluczowe, także dla nas, rozwiązania - tłumaczy Tomasz Tosza.

Obecnie na terenie naszego kraju znajduje się 41 tykających "bomb ekologicznych". Najwięcej z nich występuje w województwie zachodniopomorskim (7) i śląskim (5). Czy kiedyś wszystkie uda się rozbroić?

Wiadomości pisały już o problemie w 2009 rokuJaworzno. Ekobomba tyka

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.