Facebook Google+ Twitter

Ekobudynki w ekologicznych osiedlach

W tendencjach światowych architektów, w tym europejskich i polskich, są zapowiedzi o nadchodzących dziesięcioleciach w realizacji idei zrównoważonego budownictwa z wykorzystaniem architektury ekologicznej. Chodzi o maksymalne ograniczenie zużycia energii, gdyż domy mieszkalne pochłaniają dziś ok. 30 - 40 proc. całej energii wykorzystywanej Europie.

 / Fot. w24Człowiek w ostatnich dziesięcioleciach tak dokładnie zniszczył środowisko naturalne, że w końcu przejrzał na oczy i zaczął to, co zepsuł, naprawiać. Niestety, naprawa nie jest ani prosta, ani tym bardziej łatwa. Bo jak wyremontować stan zatrutych wód w rzekach, jeziorach, morzach i oceanach? Jak naprawić zepsute powietrze albo totalnie nasyconą chemią ziemię? Kto, kiedy i jak przywróci pierwotną czystość przyrody – traw, drzew i dzikich zwierząt żyjących na łonie natury? Kto i jakim sposobem powstrzyma postępujący proces cieplarniany świata, który niszczy lodowce i podnosi poziom wód oceanów a jednocześnie zalewa wyspy zamieszkałe od wieków przez ludzi?

Niszczenie natury obróciło się skutecznie przeciwko panom, a jednocześnie dzikim niszczycielom świata – ludziom. Coraz słabsi jesteśmy i – mimo ogromnie rozwiniętej medycyny - coraz bardziej schorowani. Bo chemia nas karmi, leczy i truje. Bez chemii nie mamy dziś szans dalszego życia. Od pokarmów i napojów, poprzez ubiory i obuwie, aż po lekarstwa – wszystko nasycone jest chemią.

Nic dziwnego, że mieszkańcy Skandynawii postanowili otrząsnąć się z nadmiaru chemicznych środków, które na co dzień nas przesycają i pójść w ekologię, aby zbliżyć się z naturą. Podjęli jako pierwsi w Europie budowę ekologicznie i energooszczędnie domów mieszkalnych, przyjaznych naturze. W swoich zamiarach, szeroko rozwiniętych technologicznie i planistycznie, realizują pomysły na ekologiczne osiedla. Wznoszą takie inwestycje z naturalnych surowców, zasilają je alternatywnymi źródłami energii i możliwie najmniej ingerują w środowisko naturalne. Przestrzegają zasady, aby w tych nowych pomysłach budowlanych, ważną rolę pełniła integracja mieszkańców. Dla nich bowiem osiedla powinny być samowystarczalną osadą, o którą wspólnie dbają.

Projektanci z Oslo uwzględnili warunki pogodowe panujące na północy Europy oraz potrzeby ograniczenia zużycia energii. W tamtym rejonie, jak wiadomo, ogrzewanie jest konieczne przez ponad pół roku, a to nie przynosi korzyści ani kieszeni właścicieli, ani środowisku naturalnemu. Wzięto też pod uwagę i to, że obecnie przemysł budowlany jest odpowiedzialny za zużycie ponad jednej trzeciej globalnie zużywanej energii, czym znacznie przewyższa transport, w tym samochodowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Anna
  • Anna
  • 12.01.2012 16:18

Ja już od dawna marzę o własnym mieszkaniu. Bardzo bym chciała. Niestety nie dysponuje tak dużą gotówką więc kredyt jest dla mnie jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karol
  • Karol
  • 11.01.2012 17:57

Pytanie kogo będzie na to wszystko stać skoro na zwykłe mieszkanie uzyskanie kredytu graniczy z cudem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.