Facebook Google+ Twitter

EkoGdańsk czy może raczej TrujMiasto? Bomba ekologiczna w mieście

Z jednej strony drzewko za makulaturę, wejściówki za odpady zdatne do recyklingu i akcja Zielony Koszyk, a z drugiej bomba ekologiczna w okolicy Westerplatte.

„Zamiast finansować film o Wałęsie, lepiej zajęli by się ekologią”, "Co za hipokryzja!" – te i inne hasła usłyszeć było można w sobotę pod Dworem Artusa, a tyczyły się niebezpiecznych odpadów składowanych na terenie Port Service.

Zakład składuje rocznie 14 tys. ton odpadów, które skażone są heksachlorobenzenem (HCB) – czyli produktem reakcji chemicznej, którego stosowanie jest zakazane przez międzynarodowe konwencje. W tym miejscu należy podkreślić, że moce przerobowe zakładu, położonego 100 m od plaży - to około 6 tys. ton odpadów w ciągu dwunastu miesięcy. Worki składowane były pod gołym niebem, niektóre z nich nieszczelne, można powiedzieć, że udostępnione każdemu – w zakładowym płocie były dziury, którymi można wejść na teren składowiska. Wszystko to zaniepokoiło mieszkańców Gdańska, postanowili oni pokazać swój sprzeciw. Protest nie był legalizowany w Urzędzie Miasta, dlatego około dwudziestoosobowa grupa demonstrujących po kilkudziesięciu minutach rozeszła się do domów.

„Mam 6 lat, nie chcę umierać na raka” -– głosił manifestacyjny napis na koszulce jednego z chłopców. Substancja HCB, oprócz działania rakotwórczego, może powodować uszkodzenia układów rozrodczego oraz nerwowego u ludzi i zwierząt, zniekształcenie płodów, może wywołać też uszkodzenie nerek, wątroby i układu odpornościowego.

Sprawa jest zbyt poważna, jeśli substancja dostanie się do basenu morza Bałtyckiego, grozi katastrofą ekologiczną we wszystkich krajach nadbałtyckich. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie w kierunku przestępstwa z artykułu 183 § 1 kodeksu karnego, mające na celu wyjaśnienie niejasności postępowania z substancjami zagrażającymi osobom i środowisku. Niezależnie od tego karę finansową Port Service otrzyma od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Wysokość grzywny ma zostać ustalona do końca miesiąca. Sprawdzone muszą zostać badania gruntu, wód i powietrza, by ustalić poziom skażania środowiska wokół zakładu.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Mirek
 • Mirek
 • 24.06.2012 16:29

To samo dzieje się w Łężycach obok Gdyni... niedaleko Cisowej w parku Krajobrazowym firma Ekopark wybudowała składowisko odpadów... w samym środku parku !!! Często jak jest ciepło, smród z wysypiska roznosi się po okolicy w promieniu kilkunastu kilometrów... i też nie ma na nich rady...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż. Takie sytuacje są niestety na całym świecie. Ludzie nieuczciwi są wszędzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda ukryta w workach wyciekła na (już nie)świeże powietrze Czekamy na rozwój sytucji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarek
 • Jarek
 • 22.05.2012 23:42

ktoś gdańszczanom podłożył świnię.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ham.
 • Ham.
 • 22.05.2012 16:24

syf, kiła i mogiła - niezapomniane wrazenia sponsoruje Danzing.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wladyslaw Krauze
 • Wladyslaw Krauze
 • 22.05.2012 11:04

a czy przypadkiem pieniadze na te beczki nie zostaly wzięte? defraudacja...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystyna Parella
 • Krystyna Parella
 • 22.05.2012 10:36

wstyd! wstyd! wstyd! jak można dopuścić do czegoś takiego...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

wydaje mi się, że samo nałożenie grzywny nic tutaj nie da. chociaż za pieniądze, niektórzy dali by się pewnie pociąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rafał Markowski
 • Rafał Markowski
 • 21.05.2012 23:17

Niech dyrekcja firmy sama te worki teraz przeniesie do odpowiedniego miejsca składowania, gołymi rękami bez ubrań ochronnych. Może to ich nauczy dbania o środowisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
allannekkk
 • allannekkk
 • 21.05.2012 23:05

tekst daje duzo do myslenia ... ktos kiedys przepowiedział koniec swiata .. ale to była tylko przepowiednia ktora za pare lat moze sie spełnic i to my bedziemy winni ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.