Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19998 miejsce

Ekolodzy alarmują: w Sosnowcu powstaje bomba ekologiczna

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-07 08:31

Do gigantycznego dołu po wyrobisku piasku należącym do firmy CTL Maczki Bór w Sosnowcu trafiają odpady z kopalń i elektrowni. W przyszłości ma tu powstać zbiornik rekreacyjno-retencyjny - atrakcja nie tylko dla mieszkańców Zagłębia.

Włodzimierz Wieczorek (z prawej), prezes Stowarzyszenia Zielony Ring Przemszy i wiceprezes Stefan Piętka, twierdzą, że pod hasłem rekultywacji dokonuje się zyskownego składowania odpadów. Ekolodzy twierdzą, że doszło już do skażenia podziemnych wód, a sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

- Według CTL wysypano tam już 2 mln ton odpadów. My uważamy, że dużo więcej. To nie rekultywacja, tylko potworna degradacja środowiska! Jeśli władze tego nie zastopują, w najbliższych latach trafią tam następne dziesiątki milionów ton odpadów. Kiedy to zostanie zalane wodą, zanieczyszczenia przedostaną się do podziemnego jeziora. Będzie katastrofa - mówi Włodzimierz Wieczorek, prezes Związku Stowarzyszeń Zielony Ring Przemszy.

Zarząd CTL i władze Sosnowca zapewniają, że zagrożenia nie ma. - Nie przekraczamy standardów ochrony środowiska. Potwierdzają to specjaliści z Uniwersytetu Śląskiego. Monitorujemy sytuację i sami jesteśmy stale kontrolowani - mówi Sławomir Rzepecki, specjalista od ekologii w CTL.

Witold Mucha, geodeta powiatowy w Sosnowcu, uspokaja, że przed zalaniem składowisko zostanie uszczelnione specjalnym materiałem. Głębokość zbiornika ma wynosić 10 metrów. Na razie wielki dół ma 30 m głębokości, więc CTL zamierza tę różnicę zniwelować odpadami - głównie z kopalni, jak twierdzą przedstawiciele firmy, nieszkodliwymi dla środowiska.

- To po prostu skały płonne, odpad po wydobyciu węgla - mówi Rzepecki.

- Nieprawda, to bardzo niebezpieczne odpady, zawierające wiele toksycznych związków. Ekspertyzy dające CTL argumenty zostały wykonane na ich zlecenie. Nie są obiektywne - twierdzi Stefan Piętka, wiceprezes Ringu Przemszy. Jemu i innym członkom związku marzy się stworzenie sieci jezior wzdłuż Białej Przemszy. W Sosnowcu można byłoby wtedy zorganizować za unijne pieniądze centrum nurkowe, ośrodek żeglarski, narciarstwa wodnego, a także usypać piękne plaże.

- Tymczasem mamy do czynienia z jednym wielkim nadużyciem. Urzędnicy wydali decyzje i zezwolenia dla CTL niezgodnie z prawem. Ludzie będą pływać w skażonych wodach - mówi Piętka.

Ring Przemszy złożył doniesienie do sosnowieckiej prokuratury, ale ta sprawę umorzyła. Ekolodzy odwołali się i czekają na odpowiedź.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.