Facebook Google+ Twitter

Ekolodzy na Pomorzu chronią bocianie gniazda

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-07-05 12:42

Główny wykonawca prac przy A-1, Skanska-NDI, postanowił zadbać m.in. o odtworzenie siedlisk ptaków żyjących na trasie budowanej autostrady. W ramach akcji postawiono już osiem platform dla bocianich gniazd.

Teren, na którym powstaje autostrada A-1, wchodzi w skład programu Natura 2000 (teren Borów Tucholskich i przyległych ziem).
Zadanie ochrony ptasich siedlisk zlecono wyłonionej w drodze przetargu Pracowni Dokumentacji Fotograficznej i Przyrodniczej Cygnus w Gdańsku. Bezpośrednie prace gdańszczanie wykonywali wraz z Gniewską Grupą Lokalną Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Duży nacisk położono na ochronę siedlisk bociana białego i gąsiorka - mówi Grzegorz Wasielewski z gniewskiej grupy OTOP. - Podczas akcji, jeszcze przed okresem lęgowym, zabezpieczone zostało jedno gniazdo w pobliżu autostrady. Drugiego nie przenosiliśmy. Zostało ono tylko posadowione na specjalnych drewnianych słupach z metalową platformą wykończoną drewnianymi elementami. Chodziło o to, aby do złudzenia przypominało bocianie gniazdo. Bocian kojarzy się z dobrą wróżbą, a ta przyda się każdemu.
– Warto przytoczyć kilka ciekawostek „przyrodniczych” dotyczących A-1– mówi Małgorzata Dobosz ze Skanska NDI. – Na budowanym przez nas odcinku powstanie 7 przejść dla zwierząt. Są to obiekty zaprojektowane z myślą o dużej zwierzynie. Natomiast w miejscach, gdzie zidentyfikowano ciągi migracyjne płazów, w przepustach budowane są także specjalne półki, dzięki którym małe zwierzęta mogą przemieszczać się bez problemu z jednej strony autostrady na drugą. Koszty akcji ponosi Skanska-NDI.
Krystyna Paszkowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.