Facebook Google+ Twitter

Ekolodzy prą do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

- Redukcja emisji to nie zagrożenie. To szansa na innowacyjność naszego kraju - powiedział Robert Cyglicki , dyrektor Greenpeace Polska podczas konferencji prasowej, w trakcie której ekolodzy poruszyli temat potencjału Polski w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Według Greenpeace polski rząd przyjął mało ambitną politykę energetyczną, która opiera się na węglu i nie otwiera się na kwestie dotyczące zmian klimatu. - Redukcja to nie zagrożenie. To szansa na innowacyjność naszego kraju - powiedział Robert Cyglicki, po czym przytoczył słowa twórcy raportu na temat ekonomiki zmian klimatycznych, lorda Nicholasa Sterna o tym, że przyszłość gospodarki tkwi w rozwoju tzw. czystych technologii: Kraje, które nie przestawią się na nie zostaną podwójnie poszkodowane: poprzez rosnące ceny kopalnianych surowców energetycznych oraz przez utratę konkurencyjności w handlu międzynarodowym".

Grzegorz Wiśniewski, współautor raportu „Rewolucja energetyczna dla Polski”, przedstawił możliwą ścieżkę zmniejszenia emisji CO2 w oparciu o niższą energochłonność gospodarki i odnawialne źródła energii. Według raportu Polska mogłaby zredukować emisje CO2 z sektora elektroenergetycznego ze 161 mln ton w 2005 r. do 118 mln ton do 2020 r. W całym sektorze energetycznym emisje spadną z 285 mln ton CO2 w 2005 r. do 244 mln ton w 2020 r. i do 75 mln ton w 2050 r. Znaczącą rolę w redukcji emisji ma odegrać efektywność energetyczna i wykorzystanie bezemisyjnego zielonego ciepła. Ma to być innowacja w polskiej gospodarce.

- Jesteśmy w niedogodnej sytuacji co do rozbudowy sieci elektroenergetycznych. Ich rozbudowa powinna być wspierana. Chodzi nam o to, aby do 2030 r. doszło do pobudzenia aktywności w źródłach energii oraz wymianę mocy napędowej w określonym obszarze - przekonywał Andrzej Kassenberg, współautor „Alternatywnej polityki energetycznej”. Robert Cyglicki dodał, że "bez ambitnych celów nie dokonamy skoku klimatycznego". Jednym z tych pomysłów jest apel Greenpeace i Koalicji Klimatycznej o powołanie Ministerstwa ds. Energii i Klimatu, które będą odpowiedzialne za zmodernizowanie naszej gospodarki, przy uwzględnieniu potrzeby ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Dotychczas Unia Europejska zadeklarowała bezwarunkową redukcję o 20 proc., zaś eksperci i organizacje pozarządowe mówią o 40 proc. cięcia emisji dla krajów UE. Polska sprzeciwia się jakiejkolwiek zmianie stanowiska. Od 10-11 grudnia, na zwołanym szczycie europejskim, szefowie UE będą omawiać powyższe kwestie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.