Facebook Google+ Twitter

Ekologia, czyli wypaczenie i hipokryzja. Część I

Ekologia jest po prostu nauką o tym jak działa otaczający nas świat. Z tym, że nie świat stworzony przez człowieka, tylko ten naturalny egzystujący bez naszej pomocy. Ale czy na pewno? Czy może ekologia jest już zupełnie czymś innym?

"Ekologia [gr. oíkos ‘mieszkanie’, ‘gospodarstwo’, ‘środowisko’, lógos ‘słowo’, 'umysł', ‘rozprawa’, ‘wiedza’] - nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody na różnych poziomach organizacji, ekonomika przyrody" Tyle internetowa wersja "Encyklopedii PWN". Dla dodania sobie odwagi przetłumaczę tę definicje, a w zasadzie przepisze ją, gdyż nie jest zbyt skomplikowana. Ekologia jest po prostu nauką o tym, jak działa otaczający nas świat. Z tym, że nie świat stworzony przez człowieka, tylko ten naturalny egzystujący bez naszej pomocy.

Powiedziałem zatem już czym ekologia jest, ale czy na pewno? Niestety nie, stwierdziłem tylko, czym ekologia powinna być. A jest obecnie zupełnie czym innym. Ostatnio ekologia kojarzy się głównie z transparentami, protestami i w skrajnych przypadkach, przykuwaniem się do różnych rzeczy.

Zacznę od przykładu, który zszokował mnie najbardziej i w zasadzie natchnął do napisania tego artykułu. Zawitałem mianowicie, wałęsając się po ciemnych niezbadanych uliczkach internetu, na portal ekologiczny o jakże skomplikowanej nazwie ekologia.pl. Nie spędziłbym tam pewnie zbyt wiele czasu, gdyby nie to, że moją uwagę przykuła pewna ankieta. Pytanie zadawane w ankiecie było równie proste jak nazwa portalu: "Zgodziłbyś/abyś się by w pobliżu twojego miejsca zamieszkania powstała elektrownia atomowa?". Zainteresowany błyskawicznie zaznaczyłem odpowiedź "tak". Bo choć ekologia moją domeną nie jest, to kiedy pytają, staram się odpowiadać. Założyłem więc, że pytanie nie tylko do ekologów i wyników nie wypaczę. Moim oczom ukazały się wyniki: 4 proc. osób zaznaczyło odpowiedz "nie wiem" - zawsze intrygują mnie Ci, którzy nie wiedzą, co myślą. Moim zdaniem, jeżeli już chcesz kliknąć sobie ankietę, to poświęć minutę i spróbuj zrozumieć problem. Jednakże nie to jest kwestia, którą pragnę omówić. Zostaje nam 96 proc. ankietowanych i tu uwaga, 63 proc. "ekologów" (w tym miejscu zakładam, że większość użytkowników tego portalu, nie znajdowała się tam przypadkiem, ale myślę, że mogę to zrobić) odpowiedziało "nie". Na bezpieczną dla środowiska energię atomową zgodziłoby się tylko 33 proc. wszystkich klikających. Ciekawe, czy elektrownia węglowa miałaby podobne wyniki?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Czyż "Ochrona Środowiska" nie jest dobrym określeniem ochrony środowiska? Choć nie to jest głównym problemem, o który mi chodzi. Miało to raczej zasygnalizować, że możliwe, że to nie działa ponieważ nawet nazwa wynika z niewiedzy. Bo choć owszem uważam za sensowne ratowanie Pand, które potrącanych przez samochody i śmiało mogę to nazwać ochroną środowiska, o tyle już protesty przeciwko elektrowniom atomowym czymś takim nie są. Dlatego, żeby było jasne krytykować mam zamiar "ekologie" a nie "ochronę środowiska" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzi Pan Panie Krzysztofie, ten problem mieliśmy od dawna. Nawet sam zamierzałem to napisać. Nikt do tej pory nie wymyślił słowa na zagadnienia zajmujące się ochroną środowiska, energią itp. Jeżeli ktoś będzie umiał wymyśleć takie słowo, to chyba dostanie Nagrodę Nobla. Ekologia, była chyba najbliższym słowem, bo cały świat je używa. Zawrzeć wszystko w jednym słowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.