Facebook Google+ Twitter

Ekologia dobrem najwyższym? Protesty w Szczecinku

Wczorajsza pikieta przed siedzibą marszałka województwa, przedstawicieli Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra i druga, przedstawicieli Kronospanu wynikała z konfliktu interesów społeczności Szczecinka.

W drodze na pikietę / Fot. Wincenty SadowskiW drodze na pikietę / Fot. Wincenty SadowskiPikieta przedstawicieli Kronospanu pod hasłem "Stop toksycznym decyzjom marszłka" dotyczyła toczących się w Urzędzie Marszałkowskim czy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska postępowań dotyczących kwestii ekologicznych, pozwoleń, itp., a także postępowań prokuratorskich. Przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra wiecowali pod hasłem "Stop z życiem na ekologiczny kredyt". Przedstawiciele obydwu grup złożyli petycje (list otwarty i oświadczenie pracowników).

I chociaż na początku ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Koszalinie postanowieniem z 31 grudnia 2010r. umorzyła śledztwo w sprawie składowania przez Kronospan Szczecinek (wbrew przepisom ustawy o odpadach), odpadów poprodukcyjnych na ul. Leśnej i hałdy przy ul. Waryńskiego, to jednak nadal toczą się postępowania w sprawie naliczenia przez marszałka województwa tzw. opłat podwyższonych za składowanie odpadów w tych miejscach.

Toczą się też przed marszałkiem województwa dwa postępowania w sprawie zmiany decyzji dla Kronospan Szczecinek i Kronospan Polska odnośnie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza (m.in. emisji benzopirenu, pyłu PM2,5, PM10?), a także o zmianę pozwolenia zintegrowanego dla Kronospan Chemical.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jan Jurek
  • Jan Jurek
  • 11.02.2012 14:46

Zamiast się cieszyć, że mają zakład, który daje im pracę, to chcą doprowadzić go do upadku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kwestia zasadnicza, to czy naruszane sa normy ochrony środowiska a nie wzajemne szykany. Polska w dużej mierze przyjęła normy zdecydowanie ostrzejsze od obowiązujących w czystych gospodarkach zachodu. Z tego powodu trudno jednoznacznie określić po której stronie jest racja. A znając procedury i niezależność organów tym bardziej można się pogubić. Organy częstokroć nie widzą prawa, lecz opinie różnego rodzaju: polityczne, społeczne lub pseudospołeczne. Bo czy Stowarzyszenie prezentuje opinię społeczną? Czy przyjęta już szeroko droga donosów do Brukseli, to jedyna możliwość zwycięstwa ponad wszystko? Co na to Państwo i odpowiedzialni - nieodpowiedzialni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.