Facebook Google+ Twitter

Ekologiczna (nie)świadomość Polaków

Zbiórka zużytego sprzętu RTV i AGD odbywa się dość regularnie w mniejszych i większych miastach. Choć za zabranie zużytego sprzętu nie trzeba płacić, akcja nie zawsze cieszy się zainteresowaniem.

zdjęcie wnętrza samochodu po 5-godzinnej zbiórce. / Fot. Kasia BaranGdy kupujemy nową lodówkę czy telewizor, możemy przy tym oddać zużyty sprzęt. Obecnie każdy sklep RTV i AGD ma obowiązek przyjęcia go od klienta. Wiele sklepów i na tym próbuje zarobić; gdy chcemy oddać zepsutą pralkę, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty kilkudziesięciu złotych. Na 18 sklepów z którymi się kontaktowałam tylko trzy były gotowe przyjąć nieodpłatnie zepsutą wieżę. Większość, jeśli nie wykręcała się brakiem miejsca w magazynie, żądała od 30 do 70 zł. Nie każdego na to stać. Dlatego właśnie organizuje się zbiórki zużytego sprzętu.

Zbiórki takie odbywają się co kilka miesięcy. Firmy mające stosowne pozwolenia przyjmują sprzęt nieodpłatnie. Mimo tego, zbiórki nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem (patrz zdj. wykonane po 5 godzinnej zbiórce tego sprzętu). Zbyt rzadko organizowane? Nierozreklamowane? Trudno orzec, ale wiele osób woli wyrzucić pralkę, lodówkę czy komputer. Można je zobaczyć nie tylko na śmietnikach. Coraz częściej natknąć możemy się na nie także podczas spacerów po lesie. Według danych ekoportal.pl, na pozbycie się sprzętu w ten sposób decyduje się ponad 90 proc. Polaków.

Większość ludzi wciąż nie ma najmniejszego pojęcia, jaki wpływ na środowisko i klimat ma wyrzucanie takiego sprzętu, zamiast oddawania go do utylizacji czy recyklingu. Coraz cieplejsze zimy, chłodniejsze lata, coraz więcej trąb powietrznych. To efekt zmiany klimatu. Sami się jednak do tego przyczyniamy. Wyrzucony przez nas sprzęt trafia na wysypisko, gdzie wydzielają się z niego szkodliwe substancje. To one przyczyniają się do powiększania dziury ozonowej. Jeśli jednak zamiast wyrzucić starą drukarkę, oddamy ją do utylizacji, przyczynimy się do ochrony środowiska. Zwiększamy ilość materiałów wtórnych, które można wprowadzić na rynek.

Dodatkowo, sprzęt zalegający na wysypiskach bądź w lasach wydziela trujące substancje, które przedostają się do gleby lub zbiorników wodnych. Jest to niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale również dla nas. Efektem mogą być choroby nowotworowe czy nadciśnienie. Mogą powodować również zaburzenia narządów wzroku, słuchu, mowy. Prowadzą także do zaburzenia procesów trawiennych oraz bezpłodności lub deformacji płodu.

Na polski rynek każdego roku trafia ok. 500 tys ton sprzętu RTV i AGD. Odzyskać się udaje jedynie ok. 2 proc. z tego. Daje nam to zaledwie kilkadziesiąt gramów na osobę, podczas gdy (źródło) w innych krajach są to liczby rzędu kilku, kilkunastu kilogramów.

Wydawać by się mogło, że dzięki wielu przeprowadzanym akcjom nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa. Udało nam się wyeliminować torebki foliowe z większości sklepów, coraz więcej osób widzi sens w segregacji odpadów. Czemu nie zacząć akcji uświadamiającej ludziom wpływ utylizacji i recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego? Tym bardziej, że, jak widać, ma to niebagatelny wpływ na nasze życie i zdrowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Niestety, Marto, w polskim prawie jest tyle luk, że często intrepretowane jest tak, jak komuś wygodnie.
Myślę, że często ludziom najzwyczajniej nie chce się zgłaszać do UOK-u. Uważają, że i tak nic im to nie da. Dlatego właśnie sklepy robią, to co chcą....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lozen, taniej jest oddać do zakładu przetwarzania i nie ryzykować grzywny.

Sklepy mają obowiązek wywieszać w punkcie sprzedaży informacji o punktach zbierania zużytego sprzętu
Jeśli tego nie zrobią, grozi im grzywna.

Co do lodówki mniejszej i większej. Moim zdaniem sklep nadinterpretował ustawę. Ma obowiązek przyjąć sprzęt tego samego rodzaju w tej samej ilości. Ilość lodówek zgodnie z moją wiedzą obliczamy jako 1 lodówka, dwie lodówki, a nie jako 10 kg lodówki, czy 1 m3 lodówki ;)

W takiej sytuacji warto poprosić o rachunek (skoro sklep uważa, że ma prawo przyjąć pieniądze, to ma też obowiązek wystawić rachunek). Kopię rachunku przesłać do UOKiKu z prośbą o wyjaśnienie, czy sklep na pewno miał prawo pobrać od Was w tej sytuacji pieniądze. Jeśli nie (jak przypuszczacie) to prosicie o interwencję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tak w ogóle to cieszę się, że artykuł się podoba....To trochę zasługa redakcji, że "zmusiła" mnie do uzupełnienia artykułu o niektóre informacje.........Dzięki za miłe komentarze i plusiki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak, ustawa mówi o sprzęcie tego samego rodzaju. Ale nie regulaje takiej np sytuacji: ktoś ma dwa telewizory; jeden mu się psuje i nie stać go na kupno nowego - co ma wtedy zrobić? W sklepie nieodpłatnie nie przyjmą więc taniej jest dla tej osoby wyrzucić na śmietnik, dla jeakiegoś "złomiarza". Inna sytuacja - moi rodzice kupili nową lodówkę, mniejszą od tej którą mieli. Za oddanie tej starej również musieli zapłacić, gdyż nie jest to już sprzęt tego samego rodzaju (wg sklepu).......
Jak więc widać mamy następną ustawę, która jest raczej mało precyzyjna. Inaczej interpretować może jąklient, inaczej sprzedaca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tu macie przepisy, jakby komukolwiek próbowano odmówić przyjęcia sprzętu.
[oczywiście z Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym]

Art. 42. 1. Sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są OBOWIĄZANI przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do NIEODPŁATNEGO przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju.

[sprzęt będzie musiał być bezpłatnie przekazany do zakładu przetwarzania, przyp. 1 mój]
[nie należy tego mylić w wymienionym już w cenie nowego sprzętu kosztem jego późniejszego recyklingu, przyp. 2 mój]

Art. 72. Kto, prowadząc działalność w zakresie wprowadzania sprzętu:
(...)
6) wbrew przepisowi art. 27, nie organizuje lub nie finansuje odbierania, przetwarzania, odzysku lub unieszkodliwiania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych,
- podlega karze grzywny.

Ale uwaga! My też w razie czego ponosimy odpowiedzialność, jeśli wyrzucimy sprzęt, ponieważ

Art. 74. Kto, wbrew zakazowi określonemu w art. 36, umieszcza zużyty sprzęt łącznie z innymi odpadami, podlega karze grzywny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus :) Dodałabym tylko informację, że sklep ma obowiązek przyjąć zużyty sprzęt BEZPŁATNIE. Zatem nie ma co dywagować, czy ludzi stać na płacenie sklepowi czy nie, skoro domaganie się pieniędzy jest nielegalne. Sklep nie może też odmówić przyjęcia np. starej pralki od osoby kupującej od niego nową pralkę, powołując się na brak miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny tekst. Stawiam plusika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.