Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9009 miejsce

Ekologiczna perspektywa prędkich neutronów

iększy się liczba krajów, stawiających na niskoemisyjne źródła energii. Jest to związane z koniecznością redukowania poziomu emisji gazów cieplarnianych dla osiągnięcia celów Paryskiego porozumienia klimatycznego.

 / Fot. RosatomTakimi źródłami są farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne oraz hydrogeneracja (OZE), a także energetyka jądrowa.
Przy tym najbardziej ekologicznymi dzisiaj są technologie reaktorowe czwartej generacji, wprowadzające możliwość zamykania jądrowego cyklu paliwowego. Przykładem są reaktory na prędkich neutronach, zaprojektowanie których obecnie trwa w kilku krajach.
Rosja jest jedynym krajem, który ma 35 lat przemysłowego wykorzystania reaktorów prędkich. W 1973 r. został oddany do użytku pierwszy reaktor typu BN 350 w Kazachstanie.Oprócz wyprodukowania energii elektrycznej, produkowana reaktorem energia termiczna była wykorzystana dla odsalania wód Morza Kaspijskiego. Ten reaktor został wycofany z eksploatacji w 1998 r. Modyfikowany reaktor BN 600 o dużej mocy został podłączony do sieci na elektrowni w rosyjskim Biełojarsku w 1980 roku i jest dotychczas eksploatowany. Nowoczesny reaktor BN 1200 został włączony i od sierpnia 2016 r. i działa na 100% mocy ustalonej.
Według sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego Wojciecha Głuszewskiego, « Głównym powodem zainteresowania reaktorami prędkimi jest ich zdolność powielania paliwa. W każdym reaktorze nierozszczepialny izotop 238U przekształcany jest w rozszczepialny 239Pu. Kolejnym powodem zainteresowania reaktorami prędkimi jest ich zdolność do pracy w zamkniętym cyklu paliwowym». Zamknięcie cyklu paliwowego pozwala na zrealizowanie długoterminowych celów po utylizacji wypalonego paliwa jądrowego oraz odpadów promieniotwórczych.
Ekologiczną perspektywę użycia reaktorów prędkich przedstawił też akademik RAN, przedstawiciel rosyjskiego instytutu badawczego radiologii i agroekologii Rufolf Aleksachin. «Oddziaływanie środowiskowe jest kluczowym czynnikiem oceny perspektyw przemysłowego użycia technologii jądrowych. Reaktory prędkie, oprócz oczywistego wpływu na redukcję emisji gazów cieplarnianych, całkowicie eliminują możliwość awarii, podobnych awariom na elektrowniach w Czarnobylu lub Fukushymie», powiedział naukowiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.