Facebook Google+ Twitter

Ekologiczne formy ogrzewania domu – kotły, nagrzewnice i palniki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-26 16:02

Rosnące ceny paliw grzewczych oraz trend ekologiczny to główne przyczyny poszukiwania alternatywnych urządzeń do ogrzewania domów jednorodzinnych, zakładów pracy czy budynków użyteczności publicznej.

Wykorzystanie energii spalania biomasy do celów grzewczych staje się uzasadnione z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia ze względu na właściwości energetyczne oraz wygodę dla użytkownika. Przed zakupem konkretnego urządzenia warto zastanowić się czy zależy nam na modyfikacji już istniejącej instalacji np. na olej opałowy czy wyposażenie nowo wybudowanego domu w piec na pellet.
Ekologiczne formy grzewcze
Piece (kotły) stosowane są najczęściej przez właścicieli nowo wybudowanych domów jednorodzinnych. Stanowią one w danym przypadku główne źródło ciepła dla ogrzewania pomieszczeń.
Automatycznie rozpalane kotły na pellet wyznaczają nowe trendy w urządzeniach do spalania granulowanej biomasy w Polsce. W przypadku spalania granulatów paliwo jest podawane ze zbiornika o bardzo dużej pojemności za pomocą podajnika ślimakowego lub pneumatycznego i wsypywane do palnika. Zasyp tego zbiornika w zależności od zapotrzebowania na energię pozwoli na automatyczne działanie od 7 do 30 dni.
Moc dostosowana do projektu
Nie warto kupować kotła o mocy większej niż obliczona w projekcie domu, bo przez większą część sezonu grzewczego powinien pracować z mocą nominalną (mniejszą od maksymalnej). Dzięki temu zużycie pelletu będzie mniejsze i do atmosfery trafi mniej zanieczyszczeń powstających w procesie spalania.
W ofercie producentów pojawia się coraz więcej kotłów małej mocy – nawet kilku kilowatowych. Taka moc wystarczy do ogrzewania dobrze ocieplonego domu. Jeśli kocioł ma także podgrzewać wodę do mycia, jego moc powinna być większa (zwykle powyżej 20 kW).

Piece nadmuchowe na pellet to automatyczne urządzenia pracujące w układzie efektywnej wymiany ciepła. W trakcie spalania paliwa nagrzewany jest wymiennik, a wentylator przetłaczając powietrze ogrzewa je. W ten sposób następuje szybka wymiana energii pomiędzy dostarczanym powietrzem, a gorącym wymiennikiem. Wtłoczenie gorącego powietrza do pomieszczenia daje odczuwalny efekt wzrostu temperatury. Temperatura powietrza na wylocie osiąga od 40 °C do 90 °C.
Nagrzewnice powietrza na pellet można wykorzystać do ogrzewania i wentylacji w istniejących budynkach z tradycyjną wentylacją grawitacyjną, bez stosowania kanałów wywiewnych
i rekuperatora ( jakie stosuje się w domach energooszczędnych). Ciepło oddawane jest wtedy poprzez czopuch rozprowadzający powietrze na boki lub przez kanały nawiewne. Natomiast nadmiar zużytego powietrza usuwany jest przez kanały wentylacji grawitacyjnej dzięki nadciśnieniu. Do nagrzewnicy doprowadzamy powietrze w sposób mieszany, czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze
i miesza je z powietrzem powracającym przez czerpnię wewnętrzną z ogrzanych pomieszczeń
Dzięki mobilności urządzenia, z dnia na dzień można stworzyć autonomiczny system grzewczy pozwalający na znaczne obniżenie kosztów, nie tylko ze względu na sprawność i cenę paliwa ale również na fakt, iż nie potrzeba demontować obecnego systemu grzewczego i utrzymywać temperatury powyżej 0 °C w nieużywanych pomieszczeniach. Główną zaletą takiego systemu jest brak pośredniego czynnika jakim jest ciecz (woda), a tym samym istnieje możliwość wyłączenia urządzenia bez obawy uszkodzenia instalacji w wyniku zamarznięcia.
ZALETY:
- brak konieczności budowy kosztownego przyłącza gazowego,
- brak konieczności budowania instalacji wodnej do centralnego ogrzewania w budynku czyli brak
kosztownej instalacji, kotłowni, kaloryferów (w typowym budynku jednorodzinnym- to koszt około
25-50 000 zł),
- - uniezależnienie się od monopolistycznych dostawców paliwa, a także od stałej opłaty (w typowym
domu jednorodzinnym koszt stałych opłat za gaz to teraz około 1440 zł rocznie),
- dbałość o środowisko przez wykorzystanie energii odnawialnej,
- do sterowania pracą nagrzewnicy może służyć termoregulator programowalny,
- możliwość zdalnego sterowania pracą nagrzewnicy za pomocą aplikacji na smartfona.
WADY:
- konieczność składowania worków z pelletem, choć z drugiej strony zasobnik może zostać
dopasowany do indywidualnych potrzeb i zagospodarować nietypową, wolną przestrzeń.
Dostępne są różne typy nagrzewnic powietrza na pellet o różnym przepływie ogrzanego powietrza. Przy tak zróżnicowanej mocy urządzeń, mogą znaleźć one zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w budynkach o dużo większej kubaturze np.: biurach, biurowcach, budownictwie wielorodzinnym, magazynach, halach przemysłowych i sportowych, szklarniach oraz innych budynkach, gdzie potrzebne jest źródło szybko dostarczanego ciepła.
Nagrzewnica o mocy około 25 kW czyli urządzenie, które jest w stanie obsłużyć budynek energooszczędny o kubaturze około 720m3, może być zainstalowana w każdym pomieszczeniu niemieszkalnym np.: kuchni, łazience, pralni, itp. Większe moce należy montować w przeznaczonych do tego celu kotłowniach. Ponadto do prawidłowej pracy nagrzewnica potrzebuje: czerpni powietrza, wyrzutni powietrza oraz komina o ø 150-250 mm.
Przy wyliczaniu kosztów eksploatacji nagrzewnicy powietrza na pellet należy pamiętać, że jeśli budynek posiada standard pasywnego i nie jest mu potrzebna aż taka ilość energii jak w typowym budynku,
to nagrzewnice mogą pracować w trybie przerywanym, wykorzystując np.: 30% swojej mocy. Koszt ogrzewania nagrzewnicą powietrza na pellet typowego budynku 200 m3 w zimie to około 600 zł miesięcznie. W domu energooszczędnym z rekuperacją koszt ten będzie kilkukrotnie niższy.
Palniki: na pellet drzewny to alternatywa dla urządzeń olejowych lub węglowych stosowanych
w domach jednorodzinnych czy niewielkich kotłowniach. Palniki najczęściej są doinstalowywane do istniejących kotłów, głównie olejowych. Dana propozycja skierowana jest do właścicieli budynków już istniejących, którzy chcą obniżyć koszty ogrzewania lub usprawnić starą instalację zasilaną kotłem na paliwo stałe.
(Mateusz Strzałkowski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Andrzeju, dziękuję, super sprawa z tym kalkulatorem. Przy pellecie workowanym wyszedł mi koszt roczny na poziomie ok 3000 pln. Nie wiedziałam tylko w jakich procentach dokładnie ocenić sprawność kotła, ale myślę, że nawet przy uśrednionych cenach ta kwota finalna będzie zbliżona. Fajne narzędzie, można dodatkowo porównać ceny różnych paliw, polecam:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Haniu polecam skorzystać z kalkulatora kosztów polishpellet.com/kalkulator_kosztow Zapraszam także zainteresowanych zakupem pelletu firmy Stelmet - Olimp oraz Lava do naszego sklepu internetowego epellety.pl

Andrzej Wysocki
eRzecznik marek Lava i Olimp - pelletu firmy Stelmet

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, ile pelletu muszę kupić na sezon do ogrzania ok. 150 m2 domu i wody? Piec nowy, instalacja nowa. Jak oszacować taki zakup?

Z góry dziękuję:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam pytanie: Gdzie się podziewa CO2?

Jak się umieści poczernioną beczkę w ogródku, na nasłonecznionym miejscu i przykryje ja folią, to można mieć ciepłą wodę do celów bytowych od marca do pażdziernika niemal za darmo.
Jak się usypie kopiec kamieni pod ziemią (2m), puści dwie dziurawe rury dołem i jedną górą, to można mieć klimę w każdej chałupie niemal za darmo.
Dzisiejsi ekolodzy z życi na rękę kombinują jak koń pod górkę, a tak proste metody oszczędzające energię leżą odłogiem przez 40 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam! Wybór pelletu będzie jednym z najbardziej ekologicznych form ogrzewania. Pellet charakteryzuje się zerowa emisją CO2 i jest produktem czystym i wygodnym w stosowaniu. Po pellet najwyższej jakości o potwierdzonej certyfikatami jakości i wartości opałowej zapraszam serdecznie do dystrybutorów formy Stelmet. Pellet, który można zakupić to Lava oraz Olimp.

Jeżeli pojawią się pytania to chętnie udzielę na nie odpowiedzi.

Pozdrawiam
Andrzej Wysocki
eRzecznik pelletów Stelmet

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.