Facebook Google+ Twitter

Ekologiczny Nobel za Rospudę dla Polki!

Polka, jako jedna z sześciu, odebrała w San Francisco „Ekologicznąa Nagrodę Nobla”, za działalność ekologiczną na rzecz ochrony doliny Rospudy.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rospuda_river3.jpgMałgorzata Górska, mieszkanka wsi położonej na skraju biebrzańskich bagien, otrzymała w San Francisco nagrodę Fundacji Goldmanów, nazywaną Ekologicznym Noblem. Nagrodzona została za walkę o dolinę Rospudy i doprowadzenie do zmian w przebiegu drogi Via Baltica.

Ekologiczny Nobel przyznawany jest od 1989 roku, sześciu osobom (po jednej z każdego kontynentu), za zasługi w ochronie środowiska. Przyznaje ją międzynarodowe jury, wybierając kandydatów z poufnych nominacji. Łączna pula nagród wynosi 900 tys. USD, czyli dla każdego nagrodzonego przypada 150 tys. USD.

Małgorzata Górska mówi, że nie spodziewała się takiej nagrody, a sukces odniesiony w dolinie Rospudy nie jest jej zasługą, a kilku organizacji ekologicznych współpracujących ze sobą. Laureatka nie walczyła tak jak wszyscy. Nie przykuwała się spektakularnie do drzew. Była „korespondentką Rospudy”, informowała unijnych urzędników o tym co dzieje się w dolinie. Działała w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków.

Zaczynała jako dyplomowany ekolog i pracownica WWF, radząc rolnikom jak prowadzić gospodarstwa tak, żeby sprzyjały one przyrodzie. Zajmowała się wszystkim co mogło przyczynić się do podtrzymania, a nawet odbudowy dzikiego, naturalnego stanu przyrody. Mówi, że celem, który chciała osiągnąć i z którego jest dumna, jest pokazanie, że można budować bez naruszania przyrody. Podkreśla, że organizacje ekologiczne mają jeszcze wiele do zrobienia w Polsce. Wymienia między innymi kwestie lokalizacji lotnisk, eksploatacji Puszczy Białowieskiej czy budowę tamy na Wiśle w Nieszawie.

Źródła:
http://usa.interia.pl/wiadomosci/news/ekologiczny-nobel-i-150-tys-dolarow-dla-polki,1466580
http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/nauka/ekologiczny-nobel-dla-polki,56934,1
http://www.tvp.info/informacje/ludzie/ekologiczny-nobel-dla-agentki-natury/1676499

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rozpoczęcie budowy obwodnicy było zgodne z prawem. Protesty powinny być organizowane na etapie planów i projektów. Wstrzymanie budowy miało charakter wybitnie polityczny i wspomagane poprzez swego rodzaju targowicę, spowodowało ogromne straty materialne, społeczne, prawne i kulturowe. Proponuję przeznaczyć nagrodę na zakup kilofów dla aktywistów pseudoekologicznych - by raz jeszcze udowodnili swą miłość do Rospudy i własnymi rękami uzbrojonymi we wspomniane wyżej kilofy rozebrali pobudowane konstrukcje i ładnie rozplantowali teren. To może straty zmniejszą się wtedy z 400 do 350 milionów. A może kwotę nagrody przeznaczyć na obwodnicę Augustowa w dogodnym dla ekologów miejscu - bo miasto wciąż jej potrzebuje. I zawsze będzie potrzebowało.
Chyba że mieszkańcy Augustowa to bez wyjątku same warchoły?
Ale informacja bardzo interesująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.