Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29423 miejsce

Ekologiczny Nobel za Rospudę dla Polki!

Polka, jako jedna z sześciu, odebrała w San Francisco „Ekologicznąa Nagrodę Nobla”, za działalność ekologiczną na rzecz ochrony doliny Rospudy.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rospuda_river3.jpgMałgorzata Górska, mieszkanka wsi położonej na skraju biebrzańskich bagien, otrzymała w San Francisco nagrodę Fundacji Goldmanów, nazywaną Ekologicznym Noblem. Nagrodzona została za walkę o dolinę Rospudy i doprowadzenie do zmian w przebiegu drogi Via Baltica.

Ekologiczny Nobel przyznawany jest od 1989 roku, sześciu osobom (po jednej z każdego kontynentu), za zasługi w ochronie środowiska. Przyznaje ją międzynarodowe jury, wybierając kandydatów z poufnych nominacji. Łączna pula nagród wynosi 900 tys. USD, czyli dla każdego nagrodzonego przypada 150 tys. USD.

Małgorzata Górska mówi, że nie spodziewała się takiej nagrody, a sukces odniesiony w dolinie Rospudy nie jest jej zasługą, a kilku organizacji ekologicznych współpracujących ze sobą. Laureatka nie walczyła tak jak wszyscy. Nie przykuwała się spektakularnie do drzew. Była „korespondentką Rospudy”, informowała unijnych urzędników o tym co dzieje się w dolinie. Działała w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków.

Zaczynała jako dyplomowany ekolog i pracownica WWF, radząc rolnikom jak prowadzić gospodarstwa tak, żeby sprzyjały one przyrodzie. Zajmowała się wszystkim co mogło przyczynić się do podtrzymania, a nawet odbudowy dzikiego, naturalnego stanu przyrody. Mówi, że celem, który chciała osiągnąć i z którego jest dumna, jest pokazanie, że można budować bez naruszania przyrody. Podkreśla, że organizacje ekologiczne mają jeszcze wiele do zrobienia w Polsce. Wymienia między innymi kwestie lokalizacji lotnisk, eksploatacji Puszczy Białowieskiej czy budowę tamy na Wiśle w Nieszawie.

Źródła:
http://usa.interia.pl/wiadomosci/news/ekologiczny-nobel-i-150-tys-dolarow-dla-polki,1466580
http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/nauka/ekologiczny-nobel-dla-polki,56934,1
http://www.tvp.info/informacje/ludzie/ekologiczny-nobel-dla-agentki-natury/1676499

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rozpoczęcie budowy obwodnicy było zgodne z prawem. Protesty powinny być organizowane na etapie planów i projektów. Wstrzymanie budowy miało charakter wybitnie polityczny i wspomagane poprzez swego rodzaju targowicę, spowodowało ogromne straty materialne, społeczne, prawne i kulturowe. Proponuję przeznaczyć nagrodę na zakup kilofów dla aktywistów pseudoekologicznych - by raz jeszcze udowodnili swą miłość do Rospudy i własnymi rękami uzbrojonymi we wspomniane wyżej kilofy rozebrali pobudowane konstrukcje i ładnie rozplantowali teren. To może straty zmniejszą się wtedy z 400 do 350 milionów. A może kwotę nagrody przeznaczyć na obwodnicę Augustowa w dogodnym dla ekologów miejscu - bo miasto wciąż jej potrzebuje. I zawsze będzie potrzebowało.
Chyba że mieszkańcy Augustowa to bez wyjątku same warchoły?
Ale informacja bardzo interesująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.