Facebook Google+ Twitter

Ekonomiczne podsumowanie roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-28 12:50

Ekonomiści uważają, że kończący się rok był dla gospodarki trudny, ale znacznie lepszy niż prognozowano. Na szczególną uwagę zasługuje skuteczna obrona Polski przed kryzysem.

Według głównego ekonomisty X Trade Brokers Przemysława Kwietnia korzystne dla światowej gospodarki okazały się reakcje rządów i instytucji finansowych. Ekspert podkreśla jednak, że skuteczna walka z kryzysem ma swoją cenę. Chodzi na przykład o powiększenie długów publicznych większości krajów rozwiniętych, czyli problemy, które będą się za nami ciągnąć. Dlatego pytaniem pozostaje, jak problem ten zostanie roziązany i czy nie przekształci się w kolejny kryzys.

W opinii głównej ekonomistki banku BPH Mai Goettig polska gospodarka z kryzysu wyszła obronną ręką. Według niej było to możliwe miedzy innymi dzięki dużej roli naszego rynku wewnętrznego oraz roli eksportu. Dodatkowym czynnikiem, który nas wsparł było osłabienie eksportu. Pomogły też środki z Unii Europejskiej, które sfinansowały inwestycje.

Eksperci podkreślają, że mijający rok był korzystny dla rodzimych inwestorów, ze względu na trwające od lutego silne wzrosty wartości indeksów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.