Facebook Google+ Twitter

Ekonomiczny Nobel dla trzech Amerykanów za analizę wyceny aktywów

Eugene F. Fama, Robert Shiller i Lars Peter Hansen - to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Otrzymali ją za badania nad zmianami cen akcji i obligacji.

 / Fot. nobelprize.orgEugene Fama rozpoczął swoje badania w latach 60. Wywnioskował wtedy, że w krótkim czasie nie można przewidzieć, w którą stronę pójdą giełdowe indeksy i że informacje spływające na rynek szybko przekładają się na zmianę cen aktywów.

Fama wykazał, że ceny akcji są skrajnie trudne do przewidzenia w krótkim okresie, chociażby dlatego, że wszystkie nowe informacje są dołączane do wyceny. Odkrycia te zmieniły rynkową praktykę i stały się podstawą do dalszych badań. Przykładem tej zmiany jest powstanie oraz rozwój funduszy, opartych na giełdowych indeksach.

W latach 80. Robert Schiller zajmował się podobnymi badaniami. Odkrył, że stosunek wyceny do dywidendy dąży do spadku kiedy jest wysoki, a ma tendencją wzrostową kiedy jest niski. Mechanizm ten działa nie tylko dla akcji, ale również dla obligacji i innych rodzajów aktywów.

Lars Peter Hansen opracował statystyczną metodą, dzięki której można testować teorie racjonalnej wyceny aktywów. Używając jej, Hansen stwierdził, że teorie pozostałych dwóch laureatów pozwolą wyjaśnić zagadnienia wyceny aktywów.

Jak donosi Wyborcza, Królewska Szwedzka Akademia Nauk podsumowała ich badania słowami, że "nie da się przewidzieć, w którą stronę pójdzie cena akcji czy obligacji w ciągu najbliższych dni czy tygodni. Ale można próbować to przewidywać na najbliższe 3-5 lat".

Eugene F. Fama i Lars Peter Hansen są profesorami Uniwersytetu Chicagowskiego, zaś Robert Shiller jest profesorem Yale. Nagrodzeni otrzymają 8 milionów szwedzkich koron do podziału.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.