Facebook Google+ Twitter

Ekshumacja błędów i zaniechań. Czy premier przeprosi rodziny?

Niezwykle przykry błąd - tym krótkim, acz wymownym stwierdzeniem rzecznik klubu PO, Paweł Olszewski, skwitował skandaliczne wydarzenia związane z ekshumacją ofiar katastrofy smoleńskiej.

 / Fot. ,Czytając słowa rzecznika Olszewskiego, trudno nie odnieść w pierwszej chwili wrażenia, iż mamy do czynienia z ponurym żartem. Być może sformułowanym bezmyślnie pod wpływem irracjonalnego impulsu wykluczającego mechanizm logicznego myślenia, a może po prostu wynikającym z przypływu bezsilności, każącej pleść bzdury z powodu braku pomysłu na wypowiedzenie jakiegokolwiek mądrego zdania w tej jednej, konkretnej chwili. Ponury żart jest jednak określeniem, którego ze względu na tragiczny kontekst omawianych zdarzeń nie wypada i nie sposób tutaj użyć.

Przez kilka dni media opisywały sprawę ekshumacji zwłok Anny Walentynowicz. Okazało się bowiem, że w trumnie, w której miało znajdować się ciało legendarnej działaczki antykomunistycznej opozycji, a nad którą to trumną przez 29 miesięcy modlili się bliscy zmarłej pod Smoleńskiem "Anny Solidarność", złożone są szczątki zupełnie innej osoby.

 / Fot. .Informacja ta, dla silnie zaangażowanych obserwatorów i osób bacznie przyglądających się poczynaniom (lub raczej zaniechaniom) polskich władz w sprawie wyjaśniania przyczyn tragedii smoleńskiej, a także dla - mówiąc skrótowo - zwykłych obserwatorów, dla których tragedia nie była
bynajmniej zwykłą katastrofą lotniczą mogącą zdarzyć się wszędzie, nie powinna być porażająca (co jest smutne). A jednak - poprzez swoją dosłowność, przez dramatyczność potęgowaną najwyższymi uczuciami rodzin ofiar, ich bólem, a także osobistym krzykiem wołającym o prawdę i szukającym choć cząstki godności dla siebie i swoich bliskich - poraża.

Poraża, bo mimo iż znane są od dawna skandaliczne fakty związane z różnego rodzaju zaniechaniami ze strony naszych władz jeśli idzie o badanie przyczyn katastrofy, to dopiero teraz mogliśmy przekonać się, jak skrajnie lekceważącym stosunkiem wykazały się osoby reorganizujące życie społeczno-polityczne po 10 kwietnia 2010 roku.

Dramatyczny fakt związany z zamianą zwłok stał się impulsem, który wywołał lawinę spekulacji, domniemań, przypuszczeń i niepewności, jeśli idzie o wiedzę, jaką mieliśmy dotąd na temat zdarzeń dziejących się zarówno bezpośrednio kilka minut po katastrofie, jak i tych, które determinowały tempo wyjaśniania przyczyn tragedii kilka czy kilkanaście miesięcy później. Dziś okazuje się, że pod tą lawiną niepewności może kryć się w istocie olbrzymie bagno błędów i pozornej niemocy. Niemocy, której uosobieniem stał się - przykro to stwierdzać - premier polskiego państwa.

To Donald Tusk ponosi de facto polityczną odpowiedzialność za wszystko, co działo się po tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia. To on jest protektorem marszałek Ewy Kopacz, która jawnie i wprost okłamywała rodziny ofiar oraz opinię publiczną, mówiąc o "doskonałej" współpracy polskich i rosyjskich badaczy mających rzekomo skrupulatnie i ramię w ramię pracować nad rzetelną identyfikacją ofiar.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Inka
 • Inka
 • 26.09.2012 19:02

To raczej Jadaczka Platformy - a nie Radia Maryja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

słuchaczka-nie wiem czego-ale raczej nie tego radia.Czy wy potraficie tylko obrażać jak wasz guru-Stefan N?dyskusja toczy się na inny temat-CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM.Śmieją się z nas za granicą,a to dlatego że nawet pamięci ofiar się ubliża-tu w Polsce.Hańba.Mną nikt nie manipuluje-JA MYŚLĘ.Ale kto tobą-to się domyślam.A forum jest dla wszystkich-jak to bywa w WOLNYCH KRAJACH.

Komentarz został ukrytyrozwiń
słuchaczka RadiaMaryja
 • słuchaczka RadiaMaryja
 • 26.09.2012 18:03

@Maria Jaworska
Uświadom sobie wreszcie ,że jesteś zmanipulowanym prostym człowiekiem.Chyba że jesteś jednym z tych wrednych , którzy nienawidzą w Polsce wszystko to co jest dobre w tej Rzeczpospolitej Polskiej .

Przede wszystkim jest tak z PiS ,i z tym obłąkanym Jarosławem Kaczyńskim.
Lecha Kaczyńskiego z samobójcy i mordercy wszystkich z tego samolotu T-154M, próbuje zrobić niewinnego .Wiemy ,że Prezydent Lech Kaczyński był pod bardzo silnym wpływem swego brat bliźniaka , Jarosława Kaczyńskiego. Nawet obejmując najwyższy urząd w państwie MELDOWAŁ SWEMU BRATU (Jarosławowi Kaczyńskiemu) tymi słowami : " panie prezesie (tu mówił do Jarosława Kaczyńskiego i jednocześnie prezesa partii politycznej PiS),- melduję objecie stanowiska prezydenta w Rzeczpospolitej Polskiej"SKORO TAKA MIERNOTA NAWET JAKO NAJWYŻSZY PRZEDSTAWICIEL W RP MELDOWAŁ KOMUŚ Z PARTII POLITYCZNEJ .TO JAK POD SILNYM BYŁ WPŁYWEM SWEGO BRATA BLIŹNIAKA, pod jaka był silna presja na co dzień w swej głupocie do Jarosława Kaczyńskiego.
Prezydent R P próbował wykonać polecenie swego brata bliźniaka .Dlatego w tak złych warunkach atmosferycznych rozkazał wylot do Smoleńska i lądowanie w jeszcze gorszych warunkach .PREZYDENT RP nie potrafił się sprzeciwić woli swego brata bliźniaka i robił same debilizmy!!! WŁĄCZNIE Z SAMOBÓJSTWEM I MORDERSTWEM WSZYSTKICH TYCH CO MIELI PECHA ,ostatniego w swym życiu, RAZEM Z NIM tj Lechem Kaczyńskim, PRZEBYWAĆ W TYM samolocie T-154M !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rzucajcie pereł przed WIEPRZE.Bo wieprze i tak wdepczą je w błoto.Nie spodziewajcie się przeprosin od tych co do tego doprowadzili.A dbającym o budżet i koszty ekshumacji po raz kolejny tłumacze.GDYBY OD POCZĄTKU WSZYSTKO BYŁO TAK JAK W CYWILIZOWANYCH KRAJACH-DZIŚ BY TEGO NIE BYŁO.I nie mieszajcie w to rodzin-one cierpią.A pieniĘdzy szukajcie tam-gdzie się je wyrzuca w błoto czyli-w MINISTERSTWIE FINANSÓW.Chciałabym tez zobaczyć faktury za przeloty pana Tuska do domu.Kto płaci miliony rocznie za to?Pan Tusk?A było by tyle OBIADÓW DLA BIEDNYCH DZIECI.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ziomek
 • ziomek
 • 26.09.2012 16:43

a za co ma Tusk przepraszac ?czy to on identyfikowal ofiary? jakos przy pierwszej identyfikacji Walentynowicz rodzina potwierdzila ze to cialo Anny Walentynowicz sami sie pomylili a teraz szukaja kozla ofiarnego

Komentarz został ukrytyrozwiń

W lesie kabackim do dzisiaj w ziemi tkwią szczątki...
W jakim kraju żylibyśmy, gdyby od katastrofy do pogrzebów przez kilka miesięcy sklejano by ciała ofiar?

Komentarz został ukrytyrozwiń
BadGirl
 • BadGirl
 • 26.09.2012 11:44

Jeśli chcą to niech zrobią ekshumację wszystkich ofiar, tylko pytam się po co i za co? Nie ma kasy na szkoły, na szpitale, ale na wykopywanie ludzi z ziemi są... i to z naszych podatków :/ Jeśli rodzina chce ekshumacji to niech poniesie jej koszty..........

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
 • Inka
 • 26.09.2012 10:50

Paweł Olszewski - młody facet ale tak "Upiorny" jak cała Platforma - dobrze wkomponował się w tą partię!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zbulwersowany
 • zbulwersowany
 • 26.09.2012 10:09

Tą ekipę rządową pod ścianę i rozstrzelać - by dalej nie kompromitowali naszego kraju. Na nic innego nie zasługują!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Imieniny
 • Imieniny
 • 26.09.2012 09:56

Nie sprowadzałbym wszystkiego do przeprosin. I co z tego, że premier przeprosi/nie przeprosi? Co to zmieni, co wyjaśni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.