Facebook Google+ Twitter

Ekshumacja gen. Sikorskiego za zamkniętymi drzwiami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-18 10:59

IPN nie zgadza się na filmowanie ekshumacji szczątków generała Władysława Sikorskiego przez stacje telewizyjne, mimo wcześniejszej zgody krakowskiej kurii.

Serwis tvp.info.pl. podaje, że prokuratorom podczas czynności ekshumacyjnych będzie towarzyszyć jedna kamera, dokumentująca wszystkie czynności.

Instytut tłumaczy odmowę umową z bliskimi generała, którzy nie życzą sobie udziału mediów w tym wydarzeniu. Dodatkowo prokuratorzy zapewniają, że mamy do czynienia ze zwykłymi czynnościami śledczymi, w których nie mogą uczestniczyć osoby postronne.

Dziennikarze będą mogli filmować jedynie wyniesienie trumny z Katedry Wawelskiej 25 listopada, a później będą towarzyszyli odprowadzeniu szczątków do Katedry. Nie zostaną jednak wpuszczeni do Krypty świętego Leonarda, gdzie znajduje się sarkofag byłego premiera i naczelnego wodza.

TVP INFO ustaliło również, że na linii IPN - kuria doszło do niewielkiego nieporozumienia w sprawie uroczystości, związanych z ekshumacją. Kuria uważa, że to Instytut powinien zająć się zaproszeniem dygnitarzy na te uroczystości. Tymczasem prokuratorzy Instytutu tłumaczą, że w ich gestii pozostają tylko czynności śledcze, natomiast sfera duchowa i uroczysta oprawa wydarzenia - to kompetencje kurii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.