Facebook Google+ Twitter

Ekshumacja kolejnych ofiar terroru komunistycznego już latem

Instytut Pamięci Narodowej zapowiada ekshumację szczątków legendarnej sanitariuszki „Inki” z antykomunistycznego podziemia. Prace zaplanowano na lato. Historycy liczą na zidentyfikowanie innych ofiar komunistycznego terroru.

Pomnik Rodzina legendarnej sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” przekazała 17 fotografii do gdańskiego oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej – donosił w końcówce kwietnia serwis wPolityce.pl. IPN zapowiada publikuję pozyskanych fotografii w sierpniowym dodatku do miesięcznika „Pamięć.pl". Tymczasem Rzeczpospolita podała, że IPN wytypował już miejsce prawdopodobnego pochowania szczątków legendarnej 
sanitariuszki z oddziału „Łupaszki”.

Poznaj sylwetkę sanitariuszki „Inki”


Przypomnijmy, że 17-letnia Danuta Siedzikówna, sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Piechoty Armii Krajowej dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa w Gdańsku w lipcu 1946 roku i po kilkutygodniowym brutalnym śledztwie skazana w procesie pokazowym na karę śmierci. Rozstrzelano ją wraz z innym młodym żołnierzem podziemia niepodległościowego Feliksem Selmanowiczem „Zagończykiem” o świcie 28 sierpnia 1946 roku. Do tej pory miejsce pochówku nie jest znane.

Ubiegłoroczne prace historyków IPN na terenie gdańskiego cmentarza garnizonowego dają nadzieję na odnalezienie szczątków doczesnych ofiar komunistycznego terroru. IPN planuje latem przeprowadzenie ekshumacji. Być może zostaną zidentyfikowane miejsca pochówku „Inki” i „Zagończyka”. Do kanonu wpisały się jej słowa „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.