Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23327 miejsce

Ekskomunika za in vitro. Poseł PSL jest za. Posłowie SLD protestują

Arcybiskup Raymond Burke, prefekt Sygnatury Apostolskiej nie pozostawia wątpliwości: politycy którzy opowiadają się za zabijaniem nienarodzonych muszą odbyć publiczną pokutę. Ta zasada powinna też dotyczyć hierarchów kościelnych, którzy bywają nieposłuszni wobec postanowień Kościoła.

Arcybiskup Henryk Hoser. Creative Commons Attribution-Share Alike / Fot. Janusz Halczewski- Kiedy pasterze rosną w posłuszeństwie, wówczas owczarnia zbudowana ich postawą także wzrasta w posłuszeństwie - mówił abp. Burke na Światowym Kongresie Modlitewnym. Wg biskupa, ostatnie lata przyniosły jednak wzrost postaw nieposłuszeństwa biskupów wobec decyzji Kościoła. Kościół musi więc jasno określić swe oczekiwania.

- Jeśli ktoś publicznie występował przeciwko życiu, czy małżeństwu i rodzinie musi też publicznie za to pokutować – zapowiedział prefekt Sygnatury Apostolskiej. Skoro - jak twierdzi biskup, ktoś publicznie atakuje obrońców życia, publicznie też musi za to pokutować, do tego czasu nie mogąc przyjmować Komunii Świętej - czytamy na stronie fronda.pl

Czy polscy hierarchowie posłuchają słów biskupa Burke'a zastanawia się Tomasz P. Terlikowski.

Wg felietonisty, w Polsce do komunii przystępują politycy popierający in vitro, a udzielają jej im często najważniejsi hierarchowie w naszym kraju. Dla Tejkowskiego procedura in vitro jest jednoznaczna z zabijaniem, więc jej zwolennicy powinni być publicznie upomniani. "Przystępując do komunii świętej niegodnie (a tak przystępuje ktoś, kto opowiada się za zabijaniem) skazywać się on może na wieczne potępienie. A rolą pasterzy jest go przed tym ostrzec, a nie prowadzić go ku wiecznemu ogniowi" kończy swój tekst Tejkowski.

Gość poniedziałkowych Sygnałów Dnia, poseł Bolesław Piecha akceptuje słowa arcybiskupa Hosera, współbrzmiące z wypowiedzią abpa Burke'a . "Nie jest tak, że jeśli, ktoś jest katolikiem, obnosi się z tym, to w Sejmie zostawia swoje poglądy jak kapelusz w szatni" - mówił były minister zdrowia. Wg Piechy jego projekt ustawy zgodny jest z kanonem katolickim, bo zawiera możliwość adopcji zarodków, które pozostają zamrożone.


Czytaj też:
Abp Hoser ostrzega posłów popierających metodę in vitro

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (37):

Sortuj komentarze:

Jeszcze raz powtórzę. Zapłodnienie pozaustrojowe, a niszczenie zarodków to nie to samo. Można stosować zapłodnienie in vitro nie zabijając zarodków. A inseminacja to zupełnie coś innego. Naprawdę warto poczytać zanim się zabierze głos na temat, o którym nie ma się pojęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
nogay
  • nogay
  • 24.11.2010 17:37

In vitro jest młodszą siostrą eugeniki (eugenes z gr. - szlachetny) czyli in vitro można nazwać rasizmem, selekcją zarodków - ZARODKÓW, w którym jest zaprogramowany cały człowiek, nawet kształt nosa. Takim procederem zajmował się już lekarz - zbrodniarz niemiecki w Auschwiz Joseph Mengele, a potem w Brazylii. W sposób naturalny giną zarodki, ale bez woli ludzkiej, podobnie jak i śmierć naturalna dorosłych, ale to nie daje prawa do świadomego, zalegalizowanego zabijania ludzi przez ludzi. In vitro, aborcja, eutanazja to jest odmiana rasizmu - eliminowanie ludzi niepotrzebnych z racji egoistycznych. Dodam, że in vitro to nie jest metoda leczenia bezpłodności. Jeszcze żadna kobieta nie odzyskała płodności przez inseminację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Reasumując... Przede wszystkim InVitro to ma być przywilej, pewna możliwość, zabieg dobrowolny, a nie obowiązek. Prawo powinno regulować i odnosić się do życia zarówno (wszystkich - w to lub tamto) wierzących, jak i niewierzących... Jeśli wg katolików InVitro jest z powodów etycznych niedozwolone, to po prostu nie będą go stosować. Nikt ich do tego zmuszać nie zamierza. Niech jednak nie narzucają swojej wiary (i wynikających ze stanowiska swojego związku wyznaniowego zasad etycznych) wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Tylko zwracam uwagę na to, że warto zasięgnąć wiedzy na ten temat

...także w zakresie przesłanek jakimi się w tym temacie kieruje sam KRK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również nie oceniam stanowiska Kościoła. Tylko zwracam uwagę na to, że warto zasięgnąć wiedzy na ten temat zwłaszcza kiedy się publicznie wypowiada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Jednak nie zdarza się to częściej, niż w przypadku zarodków powstałych f sposób fizjologiczny.

Panie Tomaszu - ja tego nie kwestionuje... Staram się jedynie przedstawić zdanie, jakim kieruje się tu KK (choć może nie jestem w tym miejscu najwłaściwsza osobą, bo ani nie należę do KK, ani też nie podzielam tegoż zdania)... Czym innym jest bowiem poznać powody decyzji o takim lub innym stanowisku danego podmiotu, a czymś zupełnie innym ich ocena.

...Inna sprawa, że właśnie to "powstanie w sposób fizjologiczny", "naturalny" jest kluczowe w teologi KK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do zapłodnienia in vitro nie pobiera się zarodków, tylko komórki jajowe. Zarodki, owszem się tworzy i to często kilka, ale nie koniecznie niszczy (choć jest to możliwe). Podane do macicy zarodki jeśli się nie zagnieżdżą, to obumierają. Jednak nie zdarza się to częściej, niż w przypadku zarodków powstałych f sposób fizjologiczny. Zdarza się to kilkakrotnie rzadziej, gdyż organizm kobiety, której transferuje się zarodki jest dobrze przygotowany do ich zagnieżdżenia (przed transferem kobieta przyjmuje kilka serii leków między innymi hormonalnych). W przypadku "naturalnego poczęcia" o wiele więcej zarodków obumiera, ponieważ macica nie jest dobrze przygotowana do ich zagnieżdżenia. Ale odsyłam do fachowej lektury, bo w ten sposób, to możemy się tylko pomądrzyć. Pozdrawiam i życzę miłego czytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

P. Tomaszu - do zapłodnienia In Vitro z tego co mi wiadomo pobierane jest i tworzenie na raz kilku zarodków (bo rzadko kiedy udaje się ten zabieg za pierwszym razem). I zanim zacznie pan dawać światłe rady innym, niech je pan najpierw zastosuje wobec siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapłodnienie pozaustrojowe, a niszczenie zarodków, to nie to samo. Proponuję POCZYTAĆ, co to znaczy zapłodnienie in vitro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba nie do końca... Ponoć w opinii KK do aborcji przyrównać można późniejsze niszczenie niewykorzystanych zarodków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.