Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26795 miejsce

Eksmisja schorowanej kobiety w Poznaniu. Doszło do starć z policją

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2011-10-25 13:31

Dziś w Poznaniu doszło do eksmisji Katarzyny Jencz, kobiety poważnie chorej, od wielu lat poruszającej się na wózku.

Sonda

Powinno się dopuszczać do takich eksmisji?

 / Fot. Łukasz Gdak/Poznań Nasze MiastoDla jej przeprowadzenia zmobilizowano duże siły policji, która zjawiła się na kilka godzin przed zaplanowaną ewikcją, blokując dostęp do kamienicy i lokalu. Zgromadzonych na zewnątrz ok. 70 aktywistów próbowało powstrzymać wysiedlenie do których dołączyli też mieszkańcy dzielnicy, ale w konsekwencji Katarzyna Jencz z uwagi na stan zdrowia została odwieziona do szpitala wojskowego, a komornik zabezpieczył mieszkanie. Państwo Jencz trafią do miejskiego ośrodka antykryzysowego. Policja zatrzymała co najmniej trzy osoby.

Katarzyna Jencz w wieku 29 lat zachorowała na nowotwór. Liczne operacje i leki wyniszczyły organizm. W 2000 r. lekarze rozpoznali osteoporozę, pękł jej kręgosłup. Pani Katarzyna porusza się o kulach lub na wózku inwalidzkim. Z mężem mieszka w prywatnej kamienicy. Ryszard Jencz kilka lat temu stracił / Fot. Łukasz Gdak/Poznań Nasze Miastopracę. Nowej znaleźć nie może, bo przez większość dnia musi opiekować się żoną i nie jest dyspozycyjny.

Jenczowie zalegają z czynszem 62 tys. zł. Przez ten czas od blisko 8 lat Jenczowie prosili bezskutecznie miasto o lokal socjalny, ale urzędnicy uważali, że rodzina posiada za dobre warunki mieszkaniowe. Po najnowszej interwencji otrzymali odpowiedź, że złożony wniosek został zarejestrowany jako prośba o pomoc na rok… 2013 i że przyśpieszyć sprawę może jedynie eksmisja.

 / Fot. Łukasz Gdak/Poznań Nasze MiastoDzisiejsza eksmisja była nielegalna. Zgodnie z istniejącymi przepisami, komornik w momencie, kiedy zastał w domu ratowników medycznych, był w obowiązku, nie tylko umożliwić udzielenie pomocy medycznej, ale odstąpić od swoich czynności. Tego nie zrobił, dokonując eksmisji kobiety chorej i poruszającej się na wózki inwalidzkim.

Zobacz też: Eksmisja przy Dąbrowskiego. Policja kontra anarchiści

Policja kilkakrotnie starła się z protestującymi, w ich wyniku kilka osób zostało rannych, policja biła aktywistów min. pięścią w twarz. Na apel Federacji Anarchistycznej wstawili się także przedstawiciele innych organizacji w tym Młodych Socjalistów. „Szarpanina” przeniosła się na dzielnice, gdzie policja wychwytywała pojedyncze osoby. Ostatecznie zatrzymano trzy z nich. Zorganizowano pikietę pod komisariatem gdzie zawieziono aresztowanych.

Stanisław Krastowicz

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (40):

Sortuj komentarze:

sylbowia
 • sylbowia
 • 10.01.2012 19:48

Zomo wróciło!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kuźniar
 • Stefan Kuźniar
 • 27.10.2011 00:19

Co do politycznych kwestii faktem jest, że makropolitycznie za obecny stan rzeczy odpowiada PO, obecna fala eksmisji na bruk wynika z faktu, że rządząca PO nie uchwaliła (i nadal się z tym nie kwapi) nowej ustawy o ochronie praw lokatorów po tym jak trybunał konstytucyjny zakwestionowała szereg przepisów ze starej ustawy i one po prostu wygasły, w związku z tym że nie uchwalono nowych nie ma żadnych. Na poziomie lokalnym za brak mieszkań komunalnych i skandaliczną politykę społeczną odpowiada wespół popierany przez radnych PO prezydent Grobelny i członek PO dyrektor ZKZL którzy prowadzą od wielu lat politykę, która te obszary w Poznaniu sprowadziła do kompletnej zapaści. Co roku ograniczane są i tak szczupłe fundusze na pomoc społeczną, co sprawia że tysiące takich osób pozbawionych jest jakiekolwiek pomocy, prywatyzuje mieszkania komunalne i jednocześnie nie buduje się nowych co przy horrendalnych czynszach w prywatnych budynkach sprawia że ludzie skazywani są na bezdomność. Polityka tak jest zresztą prowadzona jawnie: biedota ma się wynieść z miasta i tyle.

Trzeba pamiętać, że ta eksmisja nagłosniona przez anarchistów jest jedną z wielu, które praktycznie codziennie odbywają się po cichu i ludzie lądują po prostu na bruku. To, że tu udało się zrobić tyle szumu (przy sporym poświęceniu ludzi bitych przez policję i teraz pewnie ciąganych po sądach) sprawi, że tu jest choć światło w tunelu na załatwianie tej sprawy w innych wypadkach tego nie ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kuźniar
 • Stefan Kuźniar
 • 27.10.2011 00:02

Do prawnika:
Unormowanie te wynikają po części z przepisu par. 151 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 1968 roku w sprawie czynności komorników (Dz. U. Nr 10, poz. 52 z późn. zm.) oraz z przepisu art. 813 Kodeksu postępowania cywilnego.

Par. 151 ust. 2 w/w rozporządzenia brzmi: „W razie choroby dłużnika, członka jego rodziny lub domownika komornik wezwie lekarza celem stwierdzenia, czy wykonanie eksmisji może się odbyć bez oczywistej szkody dla stanu zdrowia chorego, i postąpi stosownie do okoliczności”.

Art. 813 k.p.c. brzmi: ”§ 1. W wypadkach wymagających zasięgnięcia opinii biegłego, komornik zwróci się o wydanie opinii do jednego lub kilku stałych biegłych sądowych. Jeżeli wśród stałych biegłych sądowych nie ma biegłego wymaganej specjalności, komornik zwróci się do sądu o wyznaczenie biegłego i odebranie od niego przyrzeczenia.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio, gdy wezwany przez komornika stały biegły sądowy został wyłączony lub nie przyjął nałożonego na niego obowiązku z przyczyn wskazanych w art. 280, a nie ma innego biegłego tej specjalności wśród stałych biegłych sądowych”.

Komornik nie dostosował się do tych norm i nie powołał biegłego lekarza, który określiłby faktyczny stan rzeczy.

W przypadku świadków czynności komorniczych przepis k.p.c. brzmi:

„Art. 812. § 1. Wierzyciel i dłużnik mogą być obecni przy czynnościach egzekucyjnych. Na żądanie stron albo według uznania komornika mogą być obecni także świadkowie, w liczbie nie większej niż po dwóch z każdej strony”.

Świadkowie strony osób eksmitowanych nie zostali dopuszczeni. W stosunku do osób eksmitowanych naruszeń prawa dopuściła się także policja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Z
 • Jerzy Z
 • 26.10.2011 12:54

To oczywiście polityka Platformy prowadzi do takich tragedii niestety w pore nie było reakcji, kolesie Platformy w terenie są skorumpowani z właścicielami posiadłości, a przepisy zamiast chronić biednych i chorych chronią bogatych powiązanych z politykami PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jest gdy rządy wodzi kapitalizm... obojętnie w jakim państwie: Polska czy Niemcy! W Niemczech jest tak, że wsparcia ze strony państwa nie dostaniesz doputy dopóki twoje finanse nie będą zupełnie na "O"!
Choćbyś ciułał na nie przez całe życie: wszystkie pieniądze idą na koszta opieki zdrowotnej-medycznej i na lekarstwa. Dlatego: "pozdrawiam!"

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojsik
 • wojsik
 • 26.10.2011 10:23

Obwinianie Premiera i Rządu to wielka pomyłka,równie dobrze gdy PiS ,SLD był przy władzy też nic nie zrobił aby pomóc tej pani. To wina miejscowych urzędasów z opieki społecznej i to nizależnie jaka partia jest przy władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mn
 • mn
 • 26.10.2011 09:26

To jest prawo Platformy, biednych na bruk ,bogatych wspomagać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce przestrzegane są prawa, panuje prawdziwa demokracja i poszanowanie praw człowieka. A tu chodziło o chorą kobietę. Jej te prawa nie dotyczą?

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 26.10.2011 08:00

Głosowaliście na Tuska to macie,ja na Palikota.Może "miłosierny" kościół weźmie bezdomnych pod opiekę?,tyle nakradli,że powinno ich stać na postawienie paru domów opieki,ale pan ksiądz woli wziąć pod opiekę młodą,szczupłą,zgrabną i rozgrzeszyć ją swoim świętym grzechomierzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
izmael
 • izmael
 • 26.10.2011 07:51

ludzie biedni i zchorowani, są dla władzy kulą u nogi, najlepiej gdyby wydali nakaz strącania ich ze skały, ale i oni bedą też chorzy i starzy, taki urzędnik jak komornik to człowiek bezduszny, porównanie go do bydlęcia byłoby obrazą dla tego zwierzęcia. Komornik to nie człowiek, tylko ci policjanci to głupcy.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.