Facebook Google+ Twitter

Eksperci o szczycie: To było widowisko medialne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-05 21:42

Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk rozmawiali w Czechach z amerykańskim prezydentem, Barackiem Obamą. Po spotkaniu Lech Kaczyński powiedział, że dotyczyło ono między innymi tarczy antyrakietowej i kwestii polityki klimatycznej. Prezydent i premier nie zdradzili jednak, czy zapadły jakiekolwiek konkretne ustalenia.

Eksperci są zgodni, że spotkanie w Pradze trwało zbyt krótko, by mogło przynieść jakieś rezultaty.

Politolog Grzegorz Kostrzewa - Zorbas uważa, że strona polska miała zbyt duże oczekiwania wobec spotkania z Obamą. Jego zdaniem, tylko w kwestiach walki ze zmianami klimatycznymi jest szansa na sukces, bo Polska i Stany Zjednoczone mają wspólne interesy. Politolog podkreślił, że jeśli chodzi o tarczę antyrakietową, to Waszyngton traktuje kraje europejskie pomocniczo i instrumentalnie. Zdanem Kostrzewy-Zorbasa szczyt Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w Pradze nie będzie miał doniosłego znaczenia i był głównie widowiskiem medialnym.

Amerykanista Zbigniew Lewicki uważa, że wielość tematów, poruszonych podczas spotkania z Obamą, świadczy o tym, że żaden z nich nie został wnikliwie omówiony, ale tylko zasygnalizowany. Według amerykanisty z Uniwersytetu Warszawskiego, oczekiwania wobec spotkania Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska z amerykańskim prezydentem były zbyt wygórowane. Według Lewickiego "była to standardowa sytuacja dyplomatyczna".

Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych doktor Sławomir Dębski zwraca jednak uwagę, że była to pierwsza taka rozmowa najważniejszych polskich polityków z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Dębski podkreślił, że polscy politycy mogą być bardzo zainteresowani deklaracjami Obamy, który mówił o współpracy w dziedzinie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Amerykański prezydent zapowiedział, że Stany Zjednoczone chcą być liderem w poszukiwaniu nowych technologii, ograniczających uzależnienie państw rozwiniętych od węgla i gazu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.