Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20672 miejsce

Eksperci od wydawania unijnych pieniędzy

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-07-15 10:17

Polscy beneficjenci unijnych dotacji programu wyrównywania szans na rynku pracy Equal rozjechali się po Europie w poszukiwaniu zagranicznych partnerów. Darmowe Włochy, Hiszpania, Cypr, Francja, Wielka Brytania - niemal co miesiąc...

Nie chodzi bynajmniej o bezrobotnych. Wyjeżdżają, na przykład, partnerzy programu "Praca dla dwojga": Piotr Duda - przewodniczący Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" oraz Henryk Moskwa - szef Rady OPZZ Województwa Śląskiego. Na kilkudniową eskapadę zaprosiła ich Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości z Gliwic, która realizuje unijny program skierowany do "kobiet wykluczonych", czyli matek powracających do pracy po urlopie macierzyńskim. Program Fundacji wyceniony został na 9 mln zł.

Przewodniczący Duda przyznaje, że na czas wyjazdu do Walencji w Hiszpanii wziął urlop, a spotkania na miejscu były owocne.

Przewodniczący Moskwa nie chce rozmawiać o wyjazdach.Przewodniczący Moskwa reaguje nerwowo.

- A czemu to panią interesuje! Nie udzielam informacji.

- We Włoszech też pan był? - próbujemy dociekać.

- Żegnam! - słyszymy w odpowiedzi.

Z tzw. "wyjazdów studyjnych" gliwickiej Fundacji skorzystał również Przemysław Koperski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Pojechał do Hiszpanii i dwa razy do Włoch. O doświadczeniach z Hiszpanii niewiele potrafi powiedzieć, we Włoszech akurat trafili na region, gdzie "kobiety generalnie nie pracują", więc trudno powiedzieć, jak sobie radzą na rynku pracy młode matki.

Prezes Fundacji Bożena Gabryel nie chce ujawnić, ile te wojaże kosztują i kto jeszcze skorzystał z zaproszenia. Zasłania się... ochroną danych osobowych.

Do Włoch pojechał z kolejnym beneficjentem unijnych funduszy - zabrzańskim Stowarzyszeniem Współpracy Regionalnej prezydent Rudy Śląskiej - Andrzej Stania. Za tegoroczny wyjazd, także do Włoch, 7-osobowej delegacji Żorska Izba Gospodarcza zapłaciła z pieniędzy Equala 13 tys. zł (samolot, hotele, diety).

Podróże niewątpliwie kształcą, ale co z tego mają bezrobotni, czy osoby zagrożone utratą pracy? Na razie nic i nie wiadomo, czy w ogóle coś mieć będą. Z dobrodziejstwa programu na wyrównywanie szans korzystają eksperci, doradcy, konsultanci, menedżerowie oraz ci, którzy z racji swojego stanowiska powinni zajmować się rynkiem pracy.

Zarówno Koperski, jak i Duda podpisali indywidualne umowy ze Śląską Fundacją Wspierania Przedsiębiorczości w Gliwicach na pracę w tzw. zespole sterującym programu "Praca dla dwojga". Pieniądze z Equla - przekazane przez ministerstwo na realizację publicznych celów przez gliwicką Fundację, śląsko-dąbrowską "Solidarności", OPZZ, Wojewódzki Urząd Pracy - trafią do ich prywatnych kieszeni. Trywializując, prezes Gabryel dała im zarobić. Czy tylko im?
- Zadania te realizuję po godzinach - tłumaczy Duda. Koperski też uważa, że "nie ma przeciwwskazań, aby takie wynagrodzenie otrzymywał".

Podobną praktykę stosuje Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach - administrator programu "Pierwsza Szychta", gdzie partnerem jest również śląsko-dąbrowska "Solidarność". Związek reprezentuje Jadwiga Piechocka i ma dodatkowe wynagrodzenie na podstawie odrębnej umowy. Piechocka zbierała chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu w takich zawodach, jak lakiernik samochodowy, rozbieracz mięsa, murarz. To znaczy zamieściła ogłoszenia w gazetach. Z programu "Pierwszej Szychty" zrezygnowało już 20 osób, szkolą się 43. Na cały program Izba Rzemieślnicza ma obiecane ponad 4 mln zł.

System rozdzielania i wydawania unijnych środków jest chory. Po kątach szepcze się, że wiele pieniędzy po prostu wycieka, ale chyba nikomu nie opłaca się tego systemu uszczelniać. Tym sposobem z Wojewódzkiego Urzędu Pracy dofinansowanie dostaje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) w Katowicach na... szkolenie kierowców. Szkolić kierowców nie może, WORD ma ich egzaminować. Antoni Augustyn, kierownik ds. administracyjno - pracowniczych WORD chwali się jednak, że wyszkolili za unijne pieniądze 60 rolników i mogą oni teraz jeździć wózkami widłowymi, ciężarówkami, a nawet autobusami. W rzeczywistości WORD wziął pieniądze na szkolenia, ale kursy zlecił firmie Stanisława Cypcera w Bielsku.
Teresa Semik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.