Facebook Google+ Twitter

Eksperci: Polska poradzi sobie z energią odnawialną

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-14 14:55

Eksperci związani z problemami energii ze źródeł odnawialnych wierzą, że spełnimy wymagania Komisji Europejskiej. Komisja Europejska chce, aby do 2020 roku, 20 % całkowitej energii pochodziło z odnawialnych źródeł energii, to znaczy z wiatru, słońca, fal morskich jak również z bioenergii.

Udział takiej energii w Polsce ma wynosić do 2020 roku 15 procent, obecnie zużywamy zaledwie 4 procent energii ze źródeł odnawialnych.

Zdzisław Muras z Urzędu Regulacji Energetyki jest przekonany, że spełnimy oczekiwania Unii Europejskiej, ale jeżeli Polska podejmie zdecydowane działania. Szansą dla Polski jest też rozszerzenie definicji źródeł odnawialnych o odzyskiwanie ciepła, co zdecydowanie zwiększa nasze szanse na sprostanie wymagań unijnych.

Dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki Henryk Majchrzak podkreśla, że aby spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej, energię musimy pozyskiwać ze wszystkich źródeł. Musimy inwestować w energię, której pozyskiwanie jest relatywnie tanie czyli z wiatru, biomasy, biopaliwa i biogazownie.

Prezes Polskiej Izby Gospodarczej "Ekorozwój" Krzysztof Zaręba optymistycznie patrzy na spełnienie wymagań Unijnych. Jednak jego zdaniem, aby osiągnąć wymagany poziom, trzeba będzie pokonać jeszcze wiele problemów. Największym jest pozyskiwanie pieniędzy, które będą wsparciem dla firm wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Profesor Bogdan Kościk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Zamościu podkreśla, że by osiągnąć wymagany przez Komisję Europejską poziom wykorzystania energii odnawialnych, potrzebne będzie jak największe zaangażowanie gmin. Powinny one przygotowywać korzystne warunki inwestowania dla firm budujących instalacje energetyczne wykorzystujące wszystkie rodzaje źródeł odnawialnych.

Na realizację programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 - 2013 przewidziano kwotę 37,6 miliarda euro. Na działania bezpośrednio związane z odzyskiwalnymi źródłami energii przeznaczono ponad 880 mln euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.