Facebook Google+ Twitter

Eksperci pomagają wybrać OFE

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-05 20:32

Jedną z ważniejszych decyzji, którą wszyscy musimy podjąć na początku naszego zawodowego życia, to wybór OFE. Niektórzy podejmują tę decyzję pod wpływem impulsu, inni długo analizują rankingi, jeszcze inni po prostu zdają się na losowanie.

Eksperci pomagają wybrać OFE / Fot. http://www.gettyimages.com/detail/93714617/Photographers-Choice-RFCzym powinniśmy się kierować przy wyborze Otwartego Funduszu Emerytalnego? Z pewnością wielu z Was zadaje sobie to pytanie. Zapytałem o to polskich blogerów, piszących o gospodarce i ubezpieczeniach oraz twórców programów i kalkulatorów finansowych. Jednym słowem - liderów opinii, którzy interesują się tą tematyką.

Losowanie czy wybieranie?

Maria Wacławik, pisząca bloga „Jak unikać pseudodoradców inwestycyjnych”
(http://antyinwestor.bblog.pl/; antyinwestor.bblog.pl[/a]) twierdzi, że wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jak próbują to przedstawiać osoby, które zachęcają nas do zmiany OFE.

- Jeżeli ktoś nie ma o OFE zielonego pojęcia, to rozsądnie jest po prostu dać się wylosować. W losowaniach biorą bowiem udział tylko te z funduszy, które mają lepsze od przeciętnych wyniki i nie są zbyt duże - mówi blogerka.

Innego zdania jest Czarodziej, twórca „Blogu z dystansem” ( wiara-polityka-gospodarka-i-nie-tylko.blog.onet.pl).

- Przy wyborze OFE powinniśmy się kierować wysokością prowizji zbieranej przez PTE. Minimum rocznym zestawieniem kursu jednostek rozrachunkowych i podziałem portfela. Warto dowiedzieć się w co są inwestowane pieniądze: w jakie spółki, obligacje, akcje - mówi Czarodziej.

- Jeżeli już decydujemy się na samodzielny wybór, to należy unikać funduszy, które są najsłabsze, czyli takich, w których wartość jednostki jest najmniejsza. Jeżeli popatrzy się na wyniki OFE przez 10 lat, to jest około 10 funduszy, które mają lepsze wyniki niż pozostałe. I należy wybrać jeden z nich - dodaje Maria Wacławik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.