Facebook Google+ Twitter

Eksperci sceptyczni wobec projektu PO w sprawie finansowania partii

Podczas niedzielnej debaty ws. finansowania partii politycznych większość ekspertów opowiedziała się za obecnym, budżetowym modelem. Proponowane przez PO dotowanie partii ze składek członkowskich i darowizn nie przekonuje polityków opozycji. Poseł Krzysztof Szczerski z PiS mówi o tanim populizmie partii rządzącej.

Sonda

Czy uważasz, że partie polityczne powinny być finansowane ze składek posłów oraz prywatnych darowizn?

Subwencje i dotacje czy składki i darowizny?

 / Fot. Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl/Domena publicznaWedług obecnych przepisów prawa partie dostają pieniądze w ramach budżetowej subwencji oraz dotacji. Dotacja to zwrot nakładów, jakie poniosły na kampanię wyborczą. Dopłaty przewidziane są dla ugrupowań, które przekroczyły 5-procentowy próg wyborcze, natomiast subwencje otrzymają partie, które w wyborach uzyskały 3 procent głosów w skali całego kraju.

Platforma Obywatelska proponuje, by zastąpić finansowanie z budżetu składkami członków partii oraz prywatnymi darowiznami. Taką inicjatywę przedstawił w czerwcu premier Donald Tusk po tym, gdy media ujawniły, że PO w ciągu dwóch lat sprawowania władzy wydała ćwierć miliona złotych m.in. na garnitury, alkohole i cygara.

Wczoraj odbyła się zainicjowana przez poseł Ewę Kopacz debata pt. "Zasady finansowania partii politycznych", która miała na celu uzyskanie odpowiedzi dotyczących nowego modelu finansowania partii. Wspólnie szukali jej: konstytucjonaliści, socjologowie, politolodzy, etycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Podczas debaty proponowano także wprowadzenie mechanizmów, które pozwoliłyby kontrolować wydawanie pieniędzy przez polityków.

Eksperci przeciwni proponowanemu przez PO projektowi

Eksperci zarzucają projektowi Platformy Obywatelskiej m.in. całkowite uzależnienie od biznesu i dużą podatność na lobbing. Konstytucjonalista Ryszard Piotrowski likwidację finansowania budżetowego nazwał "prywatyzacją partii politycznych". Z kolei profesor Piotr Winczorek dodaje, iż można wprowadzić zasady wydawania publicznych pieniędzy.

Wielu ekspertów opowiada się za udoskonaleniem obecnego systemu proponując m.in zwiększenie uprawnień Państwowej Komisji Wyborczej, która oprócz kontroli księgowej, sprawdzałaby wydatki partii również od strony merytorycznej.

Poseł Krzysztof Szczerski: projekt PO to tani populizm i brudny polityczny interes

Projekt ostro krytykuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczerski. W przeprowadzonej specjalnie dla W24 rozmowie polityk podkreśla, iż propozycja PO to tani populizm, którym rząd Donalda Tuska przykrywa swoją odpowiedzialność za spowodowanie dziury budżetowej na prawie 25 mld złotych. Poseł Szczerski mówi także, iż za kilka miesięcy rozpocznie się dwuletni cykl czterech kampanii politycznych i pomysł PO miałby tym samym odebrać opozycji źródła finansowania, podczas gdy sama, wiedząc o przygotowanej zmianie, gromadzi na swoich kontach ogromne sumy pieniędzy.

Poseł Krzysztof Szczerski zaznacza, iż powinniśmy zwiększać odpowiedzialność partii za to, na co idą środki budżetowe. Polityk informuje także, że projekt Platformy Obywatelskiej ws. finansowania partii politycznych ze składek i darowizn zamyka scenę polityczną przed grupami słabszymi materialnie. "PO chce demokracji dla bogatych" - uważa poseł. Według posła Szczerskiego politycy Platformy proponują wprost "prywatyzację polityki". "Ktoś płaci partii i ktoś oczekuje za to określonej polityki i ustaw" - mówi poseł.

Pomimo licznych prób telefonicznych redakcji W24 nie udało skontaktować się z politykiem Platformy Obywatelskiej - Pawłem Olszewskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.