Facebook Google+ Twitter

Eksperci: Wstępne oględziny ciała podważają opis z 1943 r.

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-26 13:10

Opinia brytyjskiego lekarza, który w 1943 roku badał ciało generała Sikorskiego po katastrofie na Gibraltarze, nie zgadza się z tym, co wczoraj zobaczyłam - powiedziała Ewa Koj, naczelnik pionu śledczego IPN w Katowicach. Dokładne wyniki badań będą ujawnione za kilka tygodni w przygotowanej przez zespół badaczy ekspertyzie.

Specjaliści badający zwłoki gen. Sikorskiego nie znaleźli obrażeń, złamań i uszkodzeń kości, o których przed brytyjską komisją śledczą opowiadał w 1943 roku gen. Daniel Canning ze stacji lotniczej RAF. - Charakter obrażeń jest inny niż opisany przez lekarza - stwierdziła Ewa Koj.

Przez całą noc do dziś do godz. 13 ze szczątków Wodza Naczelnego II RP pobierane będą próbki. Badania m.in. tkanki i kości pozwolą określić urazy doznane przez gen. Sikorskiego

Coraz bliżej rozwikłania zagadki

Specjaliści tuż przed oględzinami szczątków generała Władysława Sikorskiego w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie / Fot. PAPPrzed katedrą wawelską od wczesnego popołudnia gromadziły się tłumy krakowian. Tuż po godz. 14 na plac przed katedrą wkroczyła kompania honorowa 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, a orkiestra garnizonu krakowskiego zagrała sygnał Wojska Polskiego. Do świątyni wniesiono drewnianą trumnę z generałem Sikorskim okrytą flagą i wieńcem z biało-czerwonych goździków.

Tymczasem strażnicy miejscy zdezorientowali krakowian, wkładając im za wycieraczki kartki z informacją o utrudnieniach w ruchu związanych z uroczystościami pogrzebowymi... marszałka Piłsudskiego.

Gdy tylko informacja poszła w Polskę, za "fatalne wydarzenie", jakim było pomylenie Sikorskiego - Wodza Naczelnego - z legendarnym Naczelnikiem, przeprosił w specjalnym oświadczeniu Janusz Wiaterek, szef krakowskiej straży miejskiej. Napisał też, że "zawartość merytoryczna materiału informacyjnego nie była konsultowana z kierownictwem jednostki". I obiecał wyciągnąć konsekwencje wobec odpowiedzialnego.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ och z tą znajomością historii jest u nas na bakier, .... a przecież historia to nauczycielka życia :)...
czekamy z niecierpliwością na ciąg dalszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.