Facebook Google+ Twitter

Eksplozja meteoru nad Czelabińskiem. Czy Polsce grozi deszcz meteorytów?

W piątek rano nad Czelabińskiem w Rosji eksplodował meteor. W wyniku fali uderzeniowej blisko tysiąc osób zostało rannych. Jak zapewniają naukowcy, Polsce nie grozi uderzenie meteorytu.

 / Fot. EPA/VYACHESLAV NIKULINKilka minut po 6 rano nad Czelabińskiem w Rosji rozległ się huk. 10 kilometrów nad miastem eksplodował meteor. Fala uderzeniowa miała tak dużą siłę, że wybijała szyby z okien. W wyniku zniszczeń 950 osób zostało rannych. Jak podała agencja Roskosmos, meteor, który rozpadł się nad Rosją na mniejsze kawałki, leciał z prędkością 108 tys. km/h. Przed wejściem do ziemskiej atmosfery ważył on ok. 10 ton.


Jeszcze dziś w pobliżu Ziemi ma przelecieć planetoida. Jak wynika z informacji Europejskiej Agencji Kosmicznej, meteoryty, które spadły na teren Rosji, nie są jej częściami. O 20.25 naszego czasu planetoida 2012 DA14, o średnicy 45 metrów, znajdzie się 34 100 km od centrum Ziemi. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że nie spowoduje to żadnego zagrożenia. MSW informacje otrzymuje z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Te są w stałym kontakcie z Centrum Informacji Kryzysowej działającym przy Centrum Badań Kosmicznych.

Zobacz także: Wybuch nad Czelabińskiem. 950 osób zostało rannych

Także naukowcy zapewniają, że asteroida 2012 DA 14 minie naszą planetę w bezpiecznej odległości. "Jest mnóstwo programów, które monitorują niebo i wyszukują te obiekty, które potencjalnie mogłyby nam zagrażać. Ta planetoida jest zaliczana do grupy tzw. NEO (ang. Near-Earth Objects), czyli obiektów przelatujących blisko Ziemi. One są najbardziej dla nas niebezpieczne, ale póki co żaden z nich tak w stu procentach jeszcze nam nie zagraża" - mówi w rozmowie z TVN Meteo,Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Ścieżkę planetoidy będzie można zobaczyć na żywo w internecie na stronie live.gloria-project.eu.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

przydałoby się w dobie kryzysu meteoryt jak znalazł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ano pożyjemy to zobaczymy . Zawsze czymś się to odbije na całej planecie. ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy nic nie wiadomo. Czekamy obserwujemy niebo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.