Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7227 miejsce

Eksplozja w rafinerii w Wenezueli. 39 ofiar i 86 rannych

W rafinerii ropy w Wenezueli doszło do eksplozji chmury gazu, który po rozszczelnieniu zbiorników, unosił się nad zakładami. Zginęło kilkadziesiąt osób, jest wielu rannych. Rozsypały się w gruz sąsiednie budynki, w tym domy mieszkalne.

W największej w Wenezueli rafinerii i jednej z największych na świecie, doszło do wycieku gazu i w efekcie do ogromnego wybuchu. Wielki słup ognia widoczny był z odległości ponad stu kilometrów. Zginęło 39 osób, a 86 jest rannych, w tym 9 ciężko. Spośród zabitych są żołnierze z jednostki stacjonującej na terenie rafinerii.

Eksplozja gazu, której przyczyny są jeszcze nieznane, miała miejsce w zakładach w Amuay na półwyspie Praguana, w północno-zachodniej części kraju. Zakłady te produkują dziennie 645 tysięcy baryłek ropy. W wyniku wybuchu część infrastruktury rafinerii została zniszczona. Ucierpiały również domy stojące w sąsiedztwie i dalej poza zakładami.

Minister do spraw energii i ropy naftowej Wenezueli, Rafael Ramirez, potwierdza, że eksplozja spowodowana była wyciekiem gazu. Ale przyczyny wycieku gazu na razie nie ustalono. Gaz unosił się nad zakładami rafinerii w postaci chmury. "Chmura gazu eksplodowała, w wyniku czego zapaliły się dwa zbiorniki i inne instalacje rafinerii" – powiedział minister – czytamy w serwisie gazeta.pl.

Minister Ramirez potwierdził, że Wenezuela ma "wystarczające zapasy ropy naftowej, aby zapewnić nieprzerwany eksport i w dalszym ciągu zaspokajać popyt wewnętrzny". Zapewnił, że rafineria wznowi pracę najpóźniej za dwa dni.

Zakłady w Amuay wchodzą w skład kombinatu rafineryjnego Parguana, jednego z największych tego typu przedsiębiorstw na świecie, produkujących 955 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie.

Aktualnie Wenezuela zajmuje piąte miejsce w świecie na liście największych producentów i eksporterów ropy naftowej, a jednocześnie ma na swoim terytorium największe na świecie zbadane zapasy ropy, które – według szacunków - wynoszą prawie 300 miliardów baryłek.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

obserwator
  • obserwator
  • 26.08.2012 20:57

Co to ma do rzeczy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ogromna strata dla Chaveza (wciąż ze znacznym poparciem społecznym)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.