Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspresja kobiecego ciała w kalendarzu Veroniq Zafon

Redakcja
Jeden z najstarszych rekwizytów wśród prac Veroniq Zafon, magiel.
Jeden z najstarszych rekwizytów wśród prac Veroniq Zafon, magiel. Piotr A.Jeleń
W piątek 4 lutego w Galerii "Rotunda" Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż fotografii Veroniq Zafon, pod inspirującym tytułem "Materia nieZŁOMnie piękna". Zdjęcia posłużyły do wydania kalendarza na 2011 rok.

Trzynaście zaprezentowanych na wystawie zdjęć posłużyło do wydania w limitowanej wersji, firmowego kalendarza "Olmetu", jednego z największych złomowisk na Śląsku. Dodatkowo autorka zdjęć Veroniq Zafon zaprezentowała siedem ujęć z sesji zdjęciowej.

Jako, iż firma wydająca kalendarz zajmuje się skupem, sprzedażą złomu, recyklingiem pojazdów, stąd nie dziwi nikogo, że artystka swe modelki zaprezentowała wespół ze starym, zabytkowym maglem, w pozie na starej pralce "Frani", spętane łańcuchami czy też pozujące na buforze wagonu.

Kalendarz wzbudził ogromne zainteresowanie, o czym świadczy fakt, że wziął udział w międzynarodowym konkursie kalendarzy. Przedstawione w nim modelki, gimnastyczki pragną jednak zachować anonimowość. Jak same podkreślają, sesja zdjęciowa była dla nich zupełnie czymś nowym, gdyż do tej pory nigdy nie występowały w takim atelier.

Zapytany przez dziennikarkę TVS jeden z uczestników wystawy, tak skomentował prace Veroniq Zafone: Połączenie starych stalowych przedmiotów z urodą pięknych kobiet jest zachwycające.

A czym się sugerował wydawca zapraszają artystkę do współpracy?

- Firma zaprosiła do współpracy Veroniq Zafon, ze względu na jej wyjątkowe podejście do aktu kobiecego - komentuje przedstawicielka wydawcy. Nikomu nie zależało na komercyjnej erotyce, która zwykle występuje na firmowych kalendarzach, przedstawiających akt. Veroniq Zafon stworzyła prace, prowokujące, pobudzające zmysły, ale także ukazujące w niezwykle subtelny sposób piękno kobiety. Ciała modelek, wkomponowane w chłodną stal, powodują, że nawet stara wanna wydaje się piękna. Nakład kalendarza wynosi zaledwie 100 sztuk.

Veroniq Zafon, właściwie Weronika Drozd, jest bytomianką, przedstawiającą w swych fotografiach kobiecy akt, taniec i portret. Swoje prace prezentowała na wielu prestiżowych wystawach, jak również była ich organizatorką. Jest autorką scenariusza i spektaklu Olena i czarny kot.

Na Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym L' Esprit Photo 2009, organizowanym przez Wojciecha Fibaka, zdjęcie Veroniq Zafon Portret i akt kobiecy zostało wyróżnione.

Piątkowy wernisaż w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu jest kolejnym, na jakim zaprezentowane zostały zdjęcie Veroniq Zafon. Poprzedni miał miejsce 14 stycznia br. w pałacowych murach w Rybnej.

Wystawę można oglądać do 4 marca w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu przy placu Jana III Sobieskiego 3.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto