Ekstraklasa: Derby Śląska dla Ruchu Chorzów

W piątek odbyły się dwa pierwsze spotkania 19. kolejki Ekstraklasy. W Chorzowie odbyło się spotkanie derbowe pomiędzy Ruchem a Górnikiem Zabrze. W drugim spotkaniu Arka podejmowała Zagłębie Lubin.

/ Fot. PAPDerby Śląska odbyły się w piątek w Chorzowie, gdzie Ruch zmierzył się w 19. kolejce Ekstraklasy z Górnikiem Zabrze. Takie spotkania wywołują dodatkowe emocje wśród kibiców i drużyn. Dzisiejsze Derby nie należały do spotkań widowiskowych, a wszystko przez padający śnieg, który utrudnił grę obu zespołom.

Początek meczu to niezbyt ciekawe widowisko. Drużyny nie radziły sobie w trudnych warunkach. Dopiero od 20. minuty gospodarze zaczęli przejmować inicjatywę. Dogodne sytuacje zmarnowali Zieńczuk i Jankowski. Goście w pierwszej części zagrozili tylko raz, gdy po strzale Bonina piłka poleciała w trybuny.

Druga połowa zaczęła się od problemu na stadionie. Po kilku minutach gry, nagle na stadionie zgasło światło. Sędzia wycofał piłkarzy do szatni. Po dziesięciu minutach wznowiono spotkanie. Przerwa dobrze zrobiła gospodarzom, którzy zaczęli częściej atakować rywali. Efektem tego była bramka zdobyta w 61. minucie przez Zieńczuka. Dziesięć minut później było już 2:0 za sprawą Piecha. Wynik meczu ustalił w 73. minucie ładnym strzałem Malinowski.
Górnik nie wygrał w Chorzowie od 1996 roku.

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 3:0 (0:0)

Ruch: Matko Perdijć - Piotr Stawarczyk , Żeljko Djokić, , Rafał Grodzicki, Marek Szyndrowski - Marek Zieńczuk, Wojciech Grzyb (90. Łukasz Janoszka), Marcin Malinowski, Gabor Straka - Maciej Jankowski (83. Andrej Komac), Arkadiusz Piech (90. Paweł Abbott)

Górnik: Adam Stachowiak - Mariusz Jop, Michał Pazdan, Adam Banaś, Mariusz Magiera - Aleksander Kwiek (82. Daniel Sikorski), Grzegorz Bonin (90. Rafał Pietrzak), Robert Jez, Mariusz Przybylski - Tomasz Zahorski, Marcin Wodecki (89. Adam Marciniak)

W drugim spotkaniu Arka Gdynia podejmowała Zagłębie Lubin. Arka walczyła dzisiaj o pierwsze zwycięstwo od sześciu kolejek w Ekstraklasie. Piłkarze wyszli bardzo zmotywowani. Już w 21. minucie Denis Glavina dał prowadzenie gospodarzom. Po objęciu prowadzenia Arka zaczęła oddawać pole przyjezdnym z Lubina. Efektem tego była bramka wyrównująca w 35. minucie przez Plizgę. Przed końcem pierwszej połowy na stadionie zapanowały ciemności. Mecz został przerwany, jednak po kilku minutach udało się przywrócić oświetlenie na stadionie. W drugiej części dominował zespół Zagłębia. Gospodarze utracili animusz jaki mieli na początku spotkania a goście coraz groźniej atakowali. Mimo kilku dogodnych sytuacji nie udało się przechylić zwycięstwa żadnej z drużyn i tak wynik nie uległ już zmianie.

Arka Gdynia - Zagłębie Lubin 1:1 (1:1)

Arka: Marcelo Moretto - Marciano Bruma, Maciej Szmatiuk, Ante Rozic, Robert Bednarek - Junior Ross (90. Giovanni Duarte), Paweł Zawistowski, Ervin Skela (62. Paweł Czoska), Miroslav Bozok, Denis Glavina - Mirko Ivanovski (65. Wojciech Wilczyński).