Facebook Google+ Twitter

Ekstraklasa w nowej formule? Duże zmiany już w następnym sezonie?

37 kolejek, podział sezonu na fazę zasadniczą i grupy mistrzowską/spadkową - według wciąż niepotwierdzonych informacji tak ma wyglądać sezon 2013/2014.

 / Fot. Kamil Korbik/CC-BY-SA-3.0,2.5,2.0,1.0O tym, że zmiany są konieczne, mówiły wszystkie zainteresowane strony: Ekstraklasa SA, która zabiera się do utworzenia kanału poświęconego rozgrywkom; sponsorzy, których trudno przyciągnąć, gdy ligowcy przez prawie pół roku odpoczywają; kluby, które zarabiają na organizacji meczu.

Najbardziej prawdopodobna na dziś wersja zakłada, że po 30 kolejkach liga zostanie podzielona na dwie grupy - pierwsze osiem drużyn powalczy o mistrzostwo, pozostali o utrzymanie. W drugiej rundzie, przed którą dorobek punktowy każdego zespołu zostanie podzielony przez dwa, będzie rozegranych 7 kolejek. W ubiegłym tygodniu te propozycje wstępnie zaakceptował zarząd PZPN.

Przykład przyszedł z zagranicy - Scottish Premier League, belgijska Jupiler League, holenderska Eredivisie, grecka Superliga w różnych formach wprowadziły "dodatki" do kalendarza ligowego. Cel - by mistrz, uczestnicy europejskich pucharów, spadkowicze zostali wyłonieni jak najpóźniej, a sezon miał wiele faz, zwrotów akcji. 11 lat temu z podziałem na grupy eksperymentowano na polskim podwórku, ale po roku prób (główny minus - niektóre zespoły w ogóle ze sobą nie grały, podczas gdy inni mierzyli się ze sobą czterokrotnie) wrócono do starych zasad.

Nowy sezon wystartuje wcześniej niż zwykle, prawdopodobnie w pierwszej połowie lipca. Tym samym główny zarzut do obecnej formuły - nie gramy kiedy jest najcieplej - zostaje wytrącony, a polskie drużyny eksportowe przed rywalizacją w europejskich pucharach będą miały przetarcie w kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zmniejszenie ligi jest niemożliwe - musiały by się na to zgodzić wszystkie kluby, a wątpliwe, aby same skazywały się na spadek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.