Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22966 miejsce

Ekstremalne burze na Uranie

Zazwyczaj nijakie oblicze Urana, staje się coraz bardziej burzliwe. Ogromne systemy chmur jaśnieją jak nigdy w historii. Nawet amatorskie obserwacje astronomiczne prezentują szczegóły w mglistej atmosferze niebiesko-zielonej planety.

Zazwyczaj nijakie oblicze Urana, staje się coraz bardziej burzliwe. Ogromne systemy chmur jaśnieją jak nigdy w historii. Nawet amatorskie obserwacje astronomiczne prezentują szczegóły w mglistej atmosferze niebiesko-zielonej planety.

Burze na Uranie (5/6 sierpnia 2014r.) http://www.pressreleasepoint.com/amateur-professional-astronomers-alike-thrilled-extreme-storms-uranus / Fot. pressreleasepointObrazy Urana na falach podczerwonych o długości 1,6 i 2,2 mikrometra uzyskano podczas obserwacji 5 i 6 sierpnia 2014r. Posłużono się 10-metrowym teleskopem Kecka (Mauna Kea, Hawaje) i możliwościami jakie niesie z sobą optyka adaptatywna. Widoczna na zdjęciach biała plama jest ekstremalnie wielką burzą. Zjawisko jest najjaśniejszym z zarejestrowanych kiedykolwiek na tej planecie, w paśmie 2,2 mikrometrów. Rotująca chmura urosnęła do dużego sztormu, który był zauważalny dla astronomów-amatorów w zakresie widzialnym.

"Pogoda na Uranie jest niesamowicie aktywna" - mówiła Imke de Pater, profesor astronomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i lider zespołu, który jako pierwszy zauważył aktywność na planecie.

"Tego rodzaju aktywności można było spodziewać się w 2007 roku, kiedy na Uranie miała miejsce - występująca raz na 42 lata - równonoc i słońce świeciło bezpośrednio nad równikiem" - objaśniała współuczestniczka badań Heidi Hammel z AURA (Association of Universities for Research in Astronomy) - "Przewidywaliśmy, że takie ożywienie powinno teraz ulegać zamieraniu. Dlaczego widzimy te niesłychane sztormy obecnie, jest poza czyimkolwiek pojęciem."

Burza na Uranie. http://www.pressreleasepoint.com/amateur-professional-astronomers-alike-thrilled-extreme-storms-uranus / Fot. pressreleasepointW sumie, de Pater, Hammel, i ich zespół wykryli osiem dużych burz na północnej półkuli Urana. Jedna z nich była najjaśniejszym sztormem jakiego nigdy jeszcze nie widziano na Uranie na falach o długości 2,2 mikrometrów. Ten zakres pozwala na sięgnięcie aż po troposferę Urana, dolną granicę stratosfery, gdzie ciśnienie równa się połowie ciśnienia na powierzchni Ziemi. Burza stanowi 30 procent całego światła odbijanego przez planetę w tym zakresie.

Larry Sromovsky, badacz planetarny z University of Wisconsin, Madison, przestudiował obrazy uzyskane w zakresie 1,6 mikrometra. Światło emitowane w tym zakresie pochodzi z głębszych warstw atmosfery, poniżej najwyższych partii chmur, gdzie metan i amoniak przeistaczają się w obłoki kryształków lodu (metan w atmosferze odpowiada za kolor planety). "Kolory i morfologia tego kompleksu chmur, sugerują że burza może być związana z wirem w głębszej atmosferze, podobnie do dwóch innych wielkich kompleksów widzianych podczas równonocy" - powiedział Sromovsky. Takie wiry mogą być zakotwiczone znacznie głębiej w atmosferze i rozciągać się na olbrzymich wertykalnych dystansach, jak wynika z badań Wielkiej Czerwonej Plamy, podobnego zjawiska na Jowiszu.

Uran jest lodowym olbrzymem, o średnicy większej około cztery razy od Ziemi, z atmosferą składającą się głównie z wodoru i helu, oraz odrobiną metanu, który nadaje Siódmej Planecie jej wspomniany niebieski odcień. Znajduje się o 19 razy dalej od Słońca niż Ziemia. Jest trzecią największą i czwartą najmasywniejszą planetą w Układzie Słonecznym. Nachylenie osi Urana to blisko 98°, co sprawia wrażenie "przewróconej", toczącej się planety. Planeta posiada 27 księżyców. Początkowo opacznie uznawana za gwiazdę, odkryta jako planeta przez Williama Herschela w 1781 roku. Nazwa Urana jest pewnym wyjątkiem, gdyż pozostałe planety w naszym systemie noszą miana bogów starożytnego Rzymu. Zaś Uranos był bogiem niebios dla Greków doby antycznej.

źródło: pressreleasepoint

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.