Facebook Google+ Twitter

Ekwador: Prezydent zaatakowany butelkami i gazem łzawiącym

Rafael Correa, prezydent Ekwadoru trafił do szpitala, po tym jak został zaatakowany przez protestującą policję. W kraju zamknięte są szkoły, lotniska, a banki nie wypłacają pieniędzy. W dalszym ciągu trwa okupacja lotniska w Quito.

http://www.flickr.com/photos/presidenciaecuador/5039676290/ / Fot. http://farm5.static.flickr.com/4148/5039676290_500d834596_b.jpg "Jeśli chcecie zabić prezydenta, jest tutaj do waszej dyspozycji. Jeśli chcecie zająć koszary - zajmujcie, jeśli chcecie zostawić obywateli bez ochrony, jeśli chcenie zdradzić swą misję policjantów, swą przysięgę - zdradzajcie, ale ten prezydent i ten rząd będą nadal wypełniali swój obowiązek" - tymi słowami przejęty prezydent Correa przemawiał do zbuntowanych policjantów w stolicy Ekwadoru. Funkcionariusze odpowiedzieli, rzucając w jego kierunku granatami z gazem łzawiącym. Według źródeł rządowych, prezydentowi trzeba było udzielić pomocy w szpitalu z powodu podrażnienia dróg oddechowych.

"Boję się o swoje życie. Zbuntowani policjanci szukają mnie w szpitalu. Jeżeli stanie mi się krzywda, policja będzie za to odpowiedzialna" - mówił w wywiadzie dla jednej z telewizji już po ataku na niego prezydent Correa. Wprawdzie dowództwo naczelne ekwadorskich sił zbrojnych zapewniło prezydenta, że zachowuje lojalność wobec rządu, ale bunt policji zmilitaryzowanej nastąpił w bardzo delikatnym momencie - następnego dnia po tym, jak prezydent Ekwadoru oświadczył, że zastanawia się nad rozwiązaniem Kongresu, który zwleka z zatwierdzeniem projektów ustaw redukujących wydatki państwa.

Komunikacja lotnicza z Ouito, gdzie zbuntowani policjanci wraz z grupą żołnierzy (łącznie ok. 120 osób) zablokowali pasy startowe, została zawieszona. 4 tys. policjantów w pełnym rynsztunku demonstruje w kilku miastach kraju. Wybuchła panika, zamknięto zakłady pracy i szkoły, a mieszkańcy proszeni są o pozostanie w domach.

Źródło:
CNN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Do transformacji ustrojowej jest im jeszcze bardzo daleko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 30.09.2010 20:48

A jak zareagują nasi na nasze cięcia? Czy pielgrzymkom na jasną Górę? Wykluczyć tego nie można.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.