Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1817 miejsce

El Caminito del Rey - górski szlak już otwarto dla turystów

El Caminito del Rey, to bardzo niebezpieczny górski szlak niedaleko wioski El Chorro w Andaluzji, został zmodernizowany i od 26 marca jest otwarty dla podróżników.

 / Fot. Edyta PiątkowskaEl Caminito del Rey, to bardzo niebezpieczny górski szlak niedaleko wioski El Chorro w Hiszpanii, został zmodernizowany i od 26 marca jest otwarty dla podróżników. Ścieżka Króla była przez wiele lat uważana za jeden z najniebezpieczniejszych szlaków dla ludzi na świecie. W tej chwili, dzięki odnowieniu i zabezpieczeniom, będą mogły przejść wszyscy bez obaw o własne życie.

Na ponad 5-kilometrowym szlaku zrobiono inwestycję obejmujące usunięcie uszkodzonych fragmentów drogi, wylanie betonów, montaż drewnianych elementów, metalowych schodów i mocnych barierek. Koszt całej renowacji, to ponad 2 mln euro.El Caminito del Rey, to znaczy po prostu Ścieżka Króla, a nazwa wzięła się od hiszpańskiego króla Alfonsa XIII w dniu otworzenia szlaku i wybudowania elektrowni wodnej Conde del Guadalhorce. Ścieżka Króla była budowana w latach 1901-1905 jako szlak łączący dwie strony kanionu Los Gaitanes (Desfiladero de los Gaitanes) - dzięki niej pracownicy mogli przenosić materiały budowlane i przyśpieszyć prace nad budynkami elektrowni oraz zapory.

El Caminito del Rey wybudowano na wysokości ok. 120 m wzdłuż wysokich wapiennych ścian, w których potok Guadalhorce wyrzeźbił olbrzymi kanion. Szczyty wznoszą się w najwyższym miejscu nawet na 700 metrów.

Ścieżka Króla nie przetrwała próby czasu - po 50 latach bardzo dużo odcinków trasy spadło w przepaść, pozostawiając pojedyncze metalowe wsporniki wbite w skałę. Przejście El Caminito del Rey stało się wyczynem dla miłośników adrenaliny i osób posiadających niezbędny sprzęt i doświadczenie alpinistyczno-wspinaczkowe. 16 osób zginęło podczas prób przejścia trasy.


Po śmierci pięciu turystów w latach 1999-2000 władze zamknęły szlak a wejście było karane dużymi grzywnami, co oczywiście nie powstrzymało wszystkich śmiałków.

Teraz trasę można pokonać bezpiecznie i całkowicie legalnie. Zainteresowani są wpuszczani na trasę co 30 minut i jednocześnie będzie mogło na niej przebywać do 400 osób. Przez pierwsze 6 miesięcy po otwarciu wstęp był bezpłatny, W tej chwili wejście kosztuję około 10 euro. Zainteresowane osoby powinny dokonywać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Do El Chorro można dojechać z Malagi pociągiem lub np zamówić transport prywatny na http://www.wycieczkiandaluzja.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.