Facebook Google+ Twitter

"El Ultimo Verano de la Boyita" - recenzja

W Hamburgu od 19 do 24 października odbywa się doroczny Queer Film Festival. Jednym z prezentowanych tam filmów jest "El Ultimo verano de la Boyita" ("The Last Summer of la Boyita") w reżyserii Julii Solomonoff.

Młodziutka Jorgelina jest ciekawa życia... A ponieważ jej starsza siostra jest właśnie w okresie dojrzewania i nic nie jest takie jak kiedyś, z ochotą wyjeżdża z ojcem na farmę do rodziny. Może tu dowie się nareszcie czegoś bardziej konkretnego o chłopcach i o różnicach między nią a nimi. Bo z bezuczuciowych ilustracji w medycznych książkach ojca dowiedzieć się czegoś
na te tematy nie sposób!

Ale Mario - chłopcu z farmy, na której teraz przebywają - nie spieszno do wspólnej kąpieli nago w rzece. Nawet mimo panujących upałów! Po wspólnej przejażdżce na koniu Jorgelina odkrywa plamę po krwi menstruacyjnej, czyżby i u niej - jak i u jej siostry - miał już ten okres nastąpić?
Niestety! Jej spodenki są suchutkie, natomiast ślad krwi odkrywa u... "chłopca" Mario, który
a to krówkę wyrzeźbi, a to konika... W okolicy są akurat wielkie wyścigi konne i Mario chciałby pokazać wszystkim, że jest już prawdziwym mężczyzną... chciałby być pierwszym!

Ojciec Jorgeliny postanawia sam zbadać Mario, czyta także raporty lekarzy z miasta, w końcu informuje o wszystkim jego matkę, oferuje także swoją własną pomoc. Tylko z ojcem Mario rozmawiać na te tematy nie sposób.

Obraz filmowy jest pełen poezji o kiełkującej przyjaźni pomiędzy dwojgiem młodych ludzi w trudnym okresie ich życia. Kadry filmu pełne gorącego lata, dzikiej natury oraz wiejskiego życia wprowadzają widza w świat młodych aktorek - dorastających kobiet, które uważnie i z miłością słuchają odgłosów ich własnego ciała.

Film opowiada o trudnym temacie istnienia trzeciej orientacji seksualnej, o transseksualizmie, którego w "normalnym społeczeństwie" nie ma być prawa! Dlatego jest przemilczany przez odpowiedzialnych za to funkcjonariuszy społecznych, a lekarze ubezwłasnowolnieni przez polityków - bawią się w bogów... "damy chłopca czy dziewczynkę"? To zabiegi medyczne, które na całe życie kaleczą młodego człowieka, robią ze zdrowej osoby ofiarę!

"Lesbijsko-gejowski międzynarodowy Queer Film Festival" współpracuje z Amnesty International, Sekcja niemiecka i Seksualna Identyfikacja
www.MERSI-AMNESTY.de

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Marto za komentarz! Transseksualność - bo o niej tu mowa, zanim trafila na Queer Film Festival jest szeroko omawiana w mediach niemieckich na 3Sat, TV Arte, ZDF, ARD. Temat przestał być wstydliwym, kiedy się teraz szeroko o nim mówi. Moja recenzja zawiera także link z www.Mersi-amnesty.de ludzi, którzy pracują o prawa w świecie dla trzeciej orientacji seksualnej! Dziękuję raz jeszcze, pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać również "Skok anioła" Marin Maud i Cuny Marie-Thérèse. Przejmująca autobiografia osoby, której okrutna natura dała kobiecą psychikę i na pozór męskie ciało - nie w pełni wykształcone, uniemożliwiające normalne współżycie i prokreację. Uznana za chłopca, już w szkole była przedmiotem drwin i prześladowania (w tym również molestowania seksualnego) ze strony rówieśników. Kiedy dorosła, jako "odmieniec" przyciągała uwagę dewiantów. Dla najbliższych była wstydliwym problemem, którego usiłowali się pozbyć, zmuszając ją do leczenia psychiatrycznego. Wbrew wszelkim przeciwnościom dążyła do operacji, która pozwoliłaby jej również fizycznie upodobnić się do kobiety

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Isabello i Joanno za pozytywne słowa;)) Niełatwo jest mi tu pisać...ponieważ cenzura dziennikarska obcięla tu już niejedno moje słowo! Ale myślę iż skoro wykrztusili z siebie "A" to pozwolą mi i dalej pisać...B;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat z pewnościa dla wielu środowisk tabu. Temat ciekawy i godny aby o nim pisać i mowić bo tylko w ten sposob można budować tolerancję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Redakcji "link za udostępnienie tego artykułu z "Lesbisch-schwule film tage hamburg" jako recenzji! Tylko w ten sposób można budować mosty wzajemnej tolerancji i poszanowania, a nie poprzez krytykę ambicji i prób literackich. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.10.2010 16:26

Świetna recenzja i tylko sięgnąć do źródła:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.