Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

384 miejsce

ELA: Sprawdź zarobki zanim wybierzesz studia!

Jeżeli jesteś maturzystą, chcesz się przekwalifikować i potrzebny Ci do tego tytuł magistra lub zastanawiasz się nad drugim kierunkiem studiów, a godne wynagrodzenie należy do Twoich priorytetów, zajrzyj do raportów ELA.

Szkoły wyższe przyciągają kandydatów na różne sposoby. Skorzystaj z raportów i sprawdź gdzie (finansowo) opłaca się studiować. / Fot. pexelsOsoby wybierające studia często liczą na dobrze płatną pracę po ich ukończeniu. Jak wiadomo, nie wszyscy absolwenci szkół wyższych znajdują związaną z ukończonym kierunkiem, satysfakcjonującą pracę. Niektórzy decydują się na wyjazd zagranicę lub kontynuację nauki na studiach doktoranckich. Inni prędzej czy później znajdują pracę. Lepiej lub mniej płatną. Raport ELA to Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, dzięki któremu nie wychodząc z domu możesz sprawdzić jakie są średnie zarobki osób, które broniły się w 2014 i 2015 roku na wybranej uczelni i na wybranym kierunku. Dane na temat losów absolwentów pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz ze zintegrowanego systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym POL-on, do którego dane wprowadzają pracownicy uczelni wyższych.
Na stronie internetowej systemu ELA (ela.nauka.gov.pl) można też stworzyć ciekawe zestawienia – np. szeregujące kierunki danej dziedziny poszczególnych uczelni w danym województwie według wynagrodzeń, czasu poszukiwania pracy czy też ryzyka bycia bezrobotnym. Poszczególne kierunki na różnych uczelniach można ze sobą porównywać i zestawiać w różnych konfiguracjach, dlatego strona internetowa może okazać się szczególnie pomocna dla osób, które zastanawiają się nad wyborem studiów. Możliwe jest także pobranie raportu dla konkretnego kierunku i uczelni.
W zakładce zatytułowanej „Wybierz studia” użytkownik portalu znajdzie oficjalne informacje na temat kierunków studiów proponowanych przez szkoły wyższe. Możliwe jest również znalezienie kierunków studiów, które odpowiadają wymaganiom rekrutacyjnym – według przedmiotów zdawanych na maturze, choć autorzy portalu zastrzegają, że wynik takiego wyszukiwania trzeba traktować jedynie jako orientacyjny, a list wymaganych przedmiotów na poszczególne kierunki należy szukać na stronie uczelni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Całkiem nie tak dawno, jedna blondynka z rządu PO powiedziała, że "tylko idiota pracuje za 6 tysięcy", a inna - z kasty - twierdzi, że za "dychę" trudno wyżyć...

Kierując się ich wskazówkami i trawestując zwłaszcza tę pierwszą damę, można rzec, że tylko idiota sugeruje się "średnimi zarobkami osób, które broniły się w 2014 i 2015 roku na wybranej uczelni i na wybranym kierunku" w czasie wyboru swojej drogi zawodowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raport ELA to Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych...
---------------

Jak sama nazwa wskazuje, 'los ekonomiczny" to jedynie jeden aspekt "losu" człowieka.

System nie bada ani poświęconego czasu, ani stopnia satysfakcji, ani poziomu stresu, ani wreszcie wypadkowej, czyli psychofizycznej kondycji człowieka.

Gdyby badał, mogłoby się okazać, że nierzadko skórka wyprawki warta nie jest...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.