Facebook Google+ Twitter

Ela Wiejaczka o krok bliżej Afryki

Znacie Elę? Uważni czytelnicy pewno skojarzą, że Ela jest praktykantką w naszym serwisie i publikuje świetne teksty o Afryce (i nie tylko). Bo Afryka to pasja Eli - biologa i filozofa w jednym. W ramach prezentacji naszych Autorów dziś Ela Wiejaczka.

 / Fot. Ela WiejaczkaBiolog i filozof... Najwyraźniej połączenie tych dwóch kierunków daje dobre efekty. To co biolog potrafi rozpoznać i nazwać, filozof w lapidarny sposób opisze. To dwukierunkowe wykształcenie może tłumaczyć, dlaczego teksty Eli urzekają dystansem, spokojem. Brak w tych materiałach napuszenia, "zadęcia", chęci epatowania wrażeniami. Materiały opatrywane są zdjęciami, których jest tak " w sam raz", z wyczuciem, bo fotografia to też hobby od lat kilku pielęgnowane. - Najpierw robiłam zdjęcia Zenitem, potem analogowym Canonem -mówi Ela. Dlaczego? Bo na zdjęciu można pokazać całkiem inną rzeczywistość, np. dzięki głębi ostrości wyodrębnić jeden przedmiot, rozmywając resztę świata. To fascynuje.

Ela mówi, że "od zawsze" chciała pisać, więc ostatni rok filozofii połączyła z uczestnictwem w rocznej Szkole Dziennikarstwa Praktycznego Rafalski Press, zakończonym praktykami w Dzienniku Polskim. - Wtedy wiedziałam już, że chcę pisać. No i cały czas podróżowałam. Pierwszy wyjazd do Afryki (Maroko, Mauretania, Mali) to wyjazd na przełomie 2006/2007 r. Wyjazd turystyczny, ale potwierdzający moją odwieczną miłość do Czarnego Lądu. Nie wiem, skąd to się wzięło: od zawsze chciałam tam pojechać. Kiedy wróciłam, przez kilka miesięcy czułam się spokojna, a potem się zaczęło: tęsknota - opowiada Ela.

Po Afryce były wyjazdy europejskie: Chorwacja, Francja, Hiszpania. Piękne, ale to jednak nie było to. - Przez cały czas jednak pisałam i szukałam pracy, w której można pisać. Wysłałam list do redaktora Wiadomosci24.pl. Zaproponował dodawanie tekstów. Po niedługim czasie od rejestracji pojawiła się opcja praktyk – i oto jestem - żartuje Ela.

Ela z Macusem Muindi. Fotografia zrobiona przez Florence Adhiambo. Obydwoje mają 10 lat. Ela uczyła ich matematyki. / Fot. Florence AdhiamboKolejny raz w Afryce to Kenia. Ela twierdzi, że czuje się tam jak w domu. - Zanim opuściłam Kenię, już zaczęłam tęsknić za Afryką. Myślę więc, jak wrócić, planuję…

Niedawno okazało się, że szanse na powrót pojawiły się szybciej, niż można się było tego spodziewać. Ela przygotowuje się do udziału w ekspedycji naukowej do Afryki, organizowanej pod patronatem Afrykańskiego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeśli uda jej się zebrać fundusze na wyjazd, w czasie wyprawy, która rozpocznie się w styczniu 2010, prowadzić będzie dokumentację dziennikarską z podróży do 23 krajów Afryki.

Uczestnicy siedmiomiesięcznej wyprawy, którzy przemierzą  / Fot. Ela Wiejaczkaponad 20 tys. km, spotkają się ze zwykłymi ludźmi, poznając ich problemy. Będą też rozmawiać z pracownikami uniwersytetów, organizacji pozarządowych, grupami ekspertów, będą zadawać pytania w rządach poszczególnych krajów, w miastach i zapomnianych wsiach, poszukując możliwości rozwoju dla Afryki oraz zjednoczenia Afrykańczyków w XXI w. oraz w przyszłości.

Zanim Ela wyruszy do Afryki, zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć z wolontariatu w Kenii, autorstwa Elżbiety Wiejaczki i Anny Poduszyńskiej, który odbędzie się w poniedziałek 5 października 2009r., o godz. 18 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 1.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dziękuję ogromnie za te słowa! Proszę, trzymajcie kciuki za wyjazd! A ja tymczasem biegnę na wernisaż;) Jeszcze raz zapraszam! E.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W takim razie poczekam... i juz jestem ciekawa.
Pozdrawiam Elu.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe materiały w publikacjach Eli. Czekam na kolejne z najbliższej wyprawy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ela - bardzo ciekawa postać. Ze swoją unikalną historią i pasją...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już jestem ciekawy wyprawy do Afryki. Mam nadzieje, że Ela w czasie podrózy znajdzie czas na umieszczenie kilku relacji. Zle zapewne nie będzie to łatwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa postać (aż chce sie poszukać jej tekstów:),
poza tym świetny, konkretny artykuł. +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.