Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20910 miejsce

Elastyczni, kreatywni i innowacyjni. Studenci przyszłości

Czy student ma szansę po studiach znaleźć pracę? Jeśli nie, to dlaczego? Jak to się ma do rozwoju polskich miast i polskiej gospodarki? Czy jest innowacyjna? Relacja z międzynarodowej konferencji w Katowicach, pod nazwą „Wspieranie przedsiębiorczości i zatrudniania osób wchodzących na rynek pracy elementem rozwoju miasta”.

Marek Sarjusz Wolski, moderator debat oraz Jacek Safuta, były korespondent w Brukseli, obecnie szef Biura Informacji Europejskiej / fot: Beata BobrowskaW auli Uniwersytetu Śląskiego, zgromadziło się   kilkadziesiąt osób, by debatować na temat szans, jakie stoją przed Polską w aspekcie powoływania do życia Strategii Lizbońskiej. To dokument, wyznaczający ścieżkę, która ma prowadzić do uczynienia z Unii Europejskiej najbardziej konkurencyjnej gospodarki świata. Wszyscy jednak zgodnie przyznali, że dziś wypada powiedzieć tylko „jednej z najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata”

Wśród zaproszonych gości byli się m.in.: Tomasz Nowakowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Piotr Uszok – prezydent Katowic oraz przedstawiciele miast partnerskich Katowic: francuskiego Saint Etienne i portugalskiego Oeiras. Dyskusje z udziałem lokalnych ekspertów, studentów, wykładowców, przedsiębiorców. Konferencję poprowadził Marek Saryusz-Wolski, redaktor naczelny magazynu "Unia&Polska" i brat nowego szefa komisji Spraw Zagranicznych Jacka Saryusza – Wolskiego oraz prof. Jacek Wódz – dyrektor Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych, która wraz ze stowarzyszeniem France-Pologne pour l'Europe, była głównym organizatorem przedsięwzięcia.

Minister Marek Nowakowski, prezentuje dane, związane z okresem rozwoju Polski na lata 2007-2013 / fot: Beata BobrowskaDominowała tematyka najbliższa najliczniej zgromadzonym, czyli studentom. Omawiano problemy, które stoją na przeszkodzie w znalezieniu dobrej pracę tuż po studiach, sugerowano, jak powinien działać potencjalny pracownik i pracodawca. Sporo mówiono o planach władz i środowisk akademickich wobec narastającego problemu braku równowagi na rynku pracy.

 

Punkt widzenia rządzących

Minister Marek Nowakowski w wykładzie, prezentującym specyfikę okresu 2007-2013 dla Polski zaznaczył, że aby w pełni wdrożyć zasadę innowacyjności w polskiej gospodarce, należy ograniczyć „produkowanie” zawodów nadwyżkowych, głównie kierunków humanistycznych i marketingowych i wzorem Irlandii, zainwestować w tworzenie kierunków technicznych. Zaznaczył, że istotny wpływ na rozwój innowacyjności, a co za tym idzie całej gospodarki, ma powrót matematyki na maturę.

Prezydent Katowic Piotr Uszok, idąc mu w sukurs, poinformował o rozpoczęciu budowy Katowickiego Parku Technologicznego w dzielnicy Nikiszowiec, skupiającej tylko wybrane, wyselekcjonowane firmy z branży technicznych. Z dumą prezentował dane, mówiące, że Katowice najlepiej wykorzystują środki unijne i bazując na swoim potencjale będą walczyć o pozycję lidera w dziedzinie innowacyjności. Według niektórych uczestników już ją osiągnęły.

Zdaniem praktyków Od lewej: minister M.Nowkowski, prezydent P.Uszok, rektor UŚ J.Janeczek, członek zarządu France-Pologne Jacques Brierre, MAria Chojnacka z Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele miasta Saint-Etienne / fot: Beata Bobrowska

Polscy, francuscy i belgijscy przedsiębiorcy zaznaczali, że bardziej powinniśmy rozwijać kreatywność i umiejętności kierowania konkretnymi projektami niż studiować tylko dla uzyskania dyplomu.

Nie zabrakło wystąpień praktycznych. Nauczyciel akademicki z Wyższej Szkoły Górniczej w St. Etienne zaprezentowała model trójkąta, jaki funkcjonuje we Francji. Otóż uczelnia przyjmuje studenta, pod warunkiem, że wcześniej już gdzieś studiował. – Automatycznie na uczelni znajduje się „opiekun”, który ma za zadanie wdrażać studenta do pracy w konkretnej firmie. Student studiuje i niejako uczestniczy w stażu w adekwatnym przedsiębiorstwie – mówiła.
Prelegenci zaznaczyli, że konieczna jest reforma polskiego systemu studiów, tak by potencjalni pracodawcy czy firmy bazujące na badaniach naukowych, miały dostęp do studentów. Np. zlecały napisanie odpowiedniej badawczej pracy magisterskiej. Belg Luk Palme stwierdził, że spotkał się w Polsce z wieloma utrudnieniami w tym zakresie. – Jedno znane mi przedsiębiorstwo ma 10 prac badawczych, które chętnie oddałoby studentom, co umożliwiłoby potem ich zatrudnienie. Niestety, nie ma żadnej komórki, która zaprosiłaby i pomogła im w kontakcie z uczelniami - mówił.

Elastyczność, kreatywność a dwa procenty

Uczestnicy konferencji / fot: Beata Bobrowska

Następuje zmiana systemu rekrutacji, zmiana sposobu wyszukiwania dobrego pracownika. Polskie miasta swoją szansę muszą widzieć w zatrzymaniu najbardziej kreatywnych i elastycznych ludzi, gdyż tacy najlepiej pociągają gospodarkę. Minister Nowakowski obiecał, że do roku 2013 nakłady na naukę znacznie się zwiększą. Od skandalicznego poziomu kilku dziesiętnych procenta PKB do ponad 2 proc.


Jedno pytanie utkwiło mi w pamięci. Studentka Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych zapytała przedsiębiorców wprost, jak wysokiej pensji na początek powinna zażądać w momencie negocjacji z pracodawcą. Aby nie powiedzieć za mało i za dużo. Pytanie sprawiło dużo kłopotu. Nikt z obecnych nie umiał precyzyjnie na nie odpowiedzieć, wobec czego zawisło w próżni...

* * *
A jaki jest twój pogląd na przyszłość studiów i studentów przyszłości? Wypowiedz się.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+,
ja też należę do tych "nadwyżkowych", właśnie zabieram się do szukania jakiejś względnie nieupodlającej pracy :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonale Cię rozumiem Beato. Ja studiuje to co kocham i każdemu tego życzę. I mam nadzieję, że nie doczekam momentu gdy sprawy finansowe boleśnie strywializują moje pasje. Powodzenia, czołem pracy! :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic? Zero opinii? :( Wszyscy przy obiadkach? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.