Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6965 miejsce

Elbląg dla PiS. Prezydentem miasta w przedterminowych wyborach został Jerzy Wilk

Prezydentem Elbląga w przedterminowych wyborach został Jerzy Wilk z PiS. Uzyskał 51,74 proc. poparcia, a jego kontrkandydatka Elżbieta Gelert z PO 48,26 proc. poparcia.

 / Fot. PAPII tura wyborów na prezydenta miasta Elbląga zakończyła się wczoraj 7 lipca o 22.00. Po zamknięciu lokali wyborczych pojawiały się niejednoznaczne spekulacje. Sondażowe wyniki wyborów przeprowadzone wśród osób wychodzących z lokali wyborczych po oddaniu głosu wskazywały na niewielką przewagę Elżbiety Gelert. Natychmiast sztab PiS złożył wniosek u Komisarza Wyborczego o zabezpieczenie kart do głosowania. Mieszcząca się w granicach błędu statystycznego różnica nie pozwalała na jednoznaczne rozstrzygnięcie. Ostatecznie dane napływające z 62 obwodowych komisji wyborczych wskazały na zwycięstwo Jerzego Wilka.

Przed godziną przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej sędzia Michał Bober poinformował oficjalnie, że Jerzy Wilk z PiS otrzymał w II turze wyborów prezydenta Elbląga 17 266 głosów, czyli 51,74 proc poparcia, zaś jego kontrkandydatka Elżbieta Gelert z PO uzyskała 16 106 głosów, czyli 48,26 proc. poparcia. Frekwencja w elbląskich wyborach wyniosła 34,69 proc. Do urn poszło o blisko 3 tys. osób więcej niż w drugiej turze wyborów samorządowych w 2010 roku.

Przedterminowe wybory w Elblągu były konsekwencją kwietniowego referendum, w którym odwołano prezydenta Grzegorza Nowaczyka z PO i Radę Miasta. Elbląg znalazł się w centrum uwagi medialnej w całym kraju, gdyż w kampanię wyborczą niezwykle aktywnie zaangażowali się liderzy partii, których kandydaci przeszli do II tury. Sytuacja traktowana jest jako probiercza, uznaje się ją za sprawdzian dla ogólnopolskich sondaży wiodących prymat partii.

Jerzy Wilk jest z wykształcenia ekonomistą. Od 23 lat zarządza Elbląską Spółdzielnią Niewidomych Elsin, która zatrudnia blisko 200 niepełnosprawnych osób. Należał do Porozumienia Centrum, obecnie jest członkiem PiS. Od 1990 roku stale ma mandat radnego. W odwołanej w referendum radzie był wiceprzewodniczącym. W 2010 roku kandydował na stanowisko prezydenta Elbląga.

Kluczową obietnicą Wilka w kampanii wyborczej PiS był przekop Mierzei Wiślanej i uczynienie z Elbląga "czwartego portu RP". Opowiedział się także za referendum w sprawie przynależności administracyjnej Elbląga, które ma związek z postulatami przyłączenia tego miasta do woj. pomorskiego. Zapowiadał likwidację straży miejskiej i wprowadzenie znacznych ulg dla rodzin wielodzietnych.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Panie Rafale, proszę się nie dziwić: przecież chodziło tylko o zdobycie władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już pierwszego dnia po zwycięstwie Jerzy Wilk na pytanie dziennikarzy o Mierzeję, odpowiedział, że nie będzie jej kopał. Podobnie wymijająco mówił o obniżeniu czynszów komunalnych. Jeszcze do ostatniego dnia ciszy przedwyborczej jeżdżono po mieście z deklaracjami, że to podwyższenie czynszów to podstawowa sprawa, na jaką się nie zgadza. Hmm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więcej i szerzej w kontekście efektów wczorajszych przedterminowych wyborów w Elblągu, pod linkiem: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiada się raczej większa i głębsza skala - niż ktoś dziś może się tego spodziewać - zmian w Elblągu, przede wszystkim kadrowych, a mniej finansowych (na te ostatnie zabraknie szmalu).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybrano człowieka o nienagannych manierach i wysokiej kulturze po prostylu pis - dżentelmena

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wilk nowym Kwiatkowskim? Mieszkańcy Elblaga, bierzcie szpadle i do przekopu IV port RP budować...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z z Panem Adamem Podgórskim, że kandydatka Elżbieta Gelert nie wyglądała przekonywująco, zwłaszcza dla osoby nie związanej z żadną partią polityczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

teraz czekam na te huczne obietnice darmowych przejazdow komunikacja miejska

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałem, zupełnie przypadkiem, przedwyborcze wystąpienie premiera Tuska na tle siedzącej jak nadmuchana kukła pani kandydatki na prezydenta Elbląga. Tak mało dynamicznego, drętwego i nie przekonującego spektaklu, powtarzającego zaklęcia, dano nie widziałem. Mnie nie obchodzi ani PO ani PiS. Ale jeśli tak będzie wyglądała kampania PO przed wyborami parlamentarnymi, to już dziś wiem, że przegra. Po tym jałowym widowisku, i po migawkach z wystąpień PiS, pełnych werwy, zresztą nie mialem watpliwosci, że tak będzie w Elblagu. Pyrsk, Ludkowie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna relacja, brawa:) Dobrze mieć w Elblągu bardzo dobrego dziennikarza:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.