Facebook Google+ Twitter

„Elbląg na dużym ekranie” – I LO w roli głównej

Centrum Spotkań Europejskich ”Światowid” w Elblągu i Telewizja Elbląska zapraszają 11 marca 2013 roku na spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Bohaterem filmowym spotkania będzie Ryszard Rynkowski, absolwent I LO w Elblągu.

Baner cyklu "Elbląg na dużym ekranie" / Fot. plakat Od listopada 2012 roku, kiedy zainaugurowano trzecią odsłonę cyklu „Elbląg na dużym ekranie”, czyli archiwalnych pokazów unikalnych materiałów fotograficznych i filmowych w kinie „Światowid”, elblążanie mają szansę odbywać co miesiąc w poniedziałek podróż w czasie. Zawsze jest to okazja do obejrzenia niezwykłych dokumentów, na jakich utrwalono nieznany już współcześnie Elbląg, porównania go z wizerunkiem obecnym, oraz usłyszenia wielu anegdot.

Miasto od czasów przedwojennych zmieniało się wielokrotnie, nadal przeobraża się, co jest nieraz źródłem emocjonujących zadziwień. Niezależnie od diametralnych przemian stałym uczuciem elblążan jest sentyment do dawnych obrazów jego architektury. Dlatego nieodmiennie, od momentu zapoczątkowania pierwszego spotkania lokalny historyczny cykl w „Światowidzie” cieszy się ogromną popularnością. Każdy pokaz gromadzi sporą publiczność, która uczestniczy w żywych dyskusjach na temat historii i teraźniejszości Elbląga.

I Liceum Ogólnokształcące przed remontem / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Piąte spotkanie, przypadające tym razem 11 marca o godz. 18. 00, poświęcone zostanie szkole, która jako pierwsza rozpoczęła swoją działalność po II wojnie światowej – najpierw jako szkoła podstawowa, a następnie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Organizatorzy spotkania zapowiadają, że bohaterem wieczoru będzie Ryszard Rynkowski, absolwent tej szkoły i Honorowy Obywatel Elbląga. Jego I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu po remoncie / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska wspomnienia szkolne stanowić będą komentarz do prezentowanych materiałów dokumentalnych: zdjęć i filmowych kronik, na których zarejestrowano obrazy z życia liceum na Pocztowej przed laty.

Tradycyjnie odbędzie się pokaz filmów, ukazujących Elbląg przedwojenny – uwieczniony w niemieckich kronikach, a także powojenny – zarejestrowany kamerami filmowców klubu AKF Jantar, jak też współczesny. O filmach oraz ciekawostkach, związanych z prezentowanymi materiałami, będzie opowiadał gospodarz spotkań – Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej. Jak zawsze przewidziana jest też dyskusja na temat materiałów archiwalnych i współcześnie zrealizowanych reportaży.

Program spotkania:

1. Elbląskie kroniki filmowe 1937-1989 (15’)
2. „Jestem z Elbląga” – film Telewizji Elbląskiej – 1997 (24’)
3. „Elbląg pięknieje” – film Telewizji Elbląskiej - 2010 (12’)

Kolejne spotkania odbędą się: 15 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca 2013 r. Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.