Facebook Google+ Twitter

Elbląg tuż przed wyborami samorządu. PiS bierze miasto

Elbląg był kiedyś jasnym i szczęśliwym punktem na szachownicy politycznej PiS. Prezes Kaczyński kandydował i zwyciężał w wyborach a partia rządziła w ratuszu. Gdy spadło na PiS zło - miasto wzięła PO. Po referendum PiS znów chce je wziąć.

 / Fot. Wikimedia CommonsNagle na miasto zleciał, jak kosmiczny meteor, Donald Tusk i PiS popłynął hen gdzieś daleko na południe i wschód Polski. Przed dwoma laty Platforma Obywatelska świętowała zwycięstwo wyborcze w Elblągu, mając swojego prezydenta i wielkie poparcie społeczne. Poparcie z wielkimi nadziejami. Bo prezydent z SLD, kierujący miastem przez kilka kadencji, uczynił wiele, lecz zbyt mało wobec powszechnych oczekiwań.

Oczekiwane od władz PO nadzieje skończyły się, gdy grupa społecznych obserwatorów życia, zwłaszcza w inwestycjach, czynszach i rozwoju miasta, zauważyła, że sprawy idą źle, za drogo i nie w tą stronę, więc powiedziała: Dość! Tego już za dużo. Tak dalej być nie może.

Ruszyła akcja walki o pozbawienie w mieście władzy partii i ludzi, którzy zawiedli. Ogłoszono referendum. W jego wyniku odwołano kiepskich gospodarzy – prezydenta i Radę Miasta. Za kilka dni kolejne wybory. Do walki wyborczej stanęli nowi i starzy działacze samorządu napaleni na objęcie stanowisk. Stanęli też silni działacze partyjni. Stosują m.in. chwyty na przemianę wizerunku i z dnia na dzień zmieniają barwy partyjne. Kandydatów na prezydenta stanęło w szranki wyborcze dziesięciu. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego najmocniejszym jest przedstawiciel jego partii. Robi, więc wielką fetę polityczną, rzuca mieszkańcom sznur kolorowych obietnic, aby odbić i ponownie podbić Elbląg.

W ostatnią sobotę (15 czerwca) - na tydzień przed wyborami nowego samorządu w Elblągu - do miasta zleciała z centrali, jak z nieba, plejada polityków, z różnych ugrupowań partyjnych. Najliczniejszą wśród licznych i znamienitych, bo aż 40-osobową drużynę - wystawił do boju o władzę, prezes PiS, wliczając w to także siebie. Było ich wszędzie pełno. Miasto czerniło się pięknem połysku czarnych garniturów. Sami przystojniacy.

Błyszczeli elegancją, świetnym humorem, kulturą, uśmiechem - na ulicach i przystankach miejskich, na osiedlach i w kawiarniach, na ogródkach działkowych, a nawet w kościołach, w klatkach schodowych mieszkań, i pukali do drzwi, wciskając ludziom ulotki propagandowe. Robili to też pod blokami, sklepami, na przystaniach wodnych i na osiedlowym placu zabaw dla dzieci. Bo walka warta zwycięstwa.

Najazd polityczny na miasto, PiS traktowało jako wyjątkowe, uroczyste wyjazdowe posiedzenie partii, w Elblągu. Skoro najazd – to 40-osobową wizytę rozpoczęto od rejsu statkiem wycieczkowym "Pingwin" po rzece i kanale elbląskim. Rejs nie miał być rozrywką, ani przejażdżką krajoznawczą, lecz elementem troski gospodarczo-ekonomicznej polityków dla dobra miasta i jej mieszkańców. A może i Polski. Bo transport wodny, żegluga i handel z Kaliningradem i Rosją to wiadomo gospodarka i ekonomia.

Wycieczkowy "Pingwin" miał wyruszyć śladem wcześniejszych podróży polityków i dowieźć szacownych gości z Warszawy w pobliże miejsca, gdzie ongiś rząd Jarosława Kaczyńskiego planował i chciał przekopać Mierzeję Wiślaną. Przekop nie powiódł się, gdyż PiS zbyt wcześnie został wykopany z miasta. Jednak co się odwlecze to nie ucieczce. Teraz, niech no tylko PiS zwycięży, prezes Kaczyński obiecuje, że przekop zrobi. Nie mówi za ile i za czyje miliony.

Pech chciał, że tym razem podróż do planowanego przekopu nie powiodła się z przyczyn technicznych. "Pingwin" wycieczkowy nie dopłynął tam, gdzie prezes chciał. Nikt mu do wody nie wrzucał kłody – przyczyna była prozaiczna: na drodze przeszkód stanęły elbląskie mosty zwodzone. Niestety - nie można było ich podnieść, bo nie. Statek "Pingwin" popłynął sobie w przeciwną dal, po czym zacumował, bo była przystań. A na przystani, niespodzianie - chcąc nie chcąc - urządzono konferencję prasową.

Zobacz zdjęcie - Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej nt. przedterminowych wyborów prezydenckich w Elblągu /Rafał Guz /PAP) - Elbląg przed wyborami samorządu.

Błyskotliwy rzecznik PiS, Adam Hofman poinformował, że Elbląg jest bardzo ważny dla polityków, bo w tym mieście, "jak w szkle powiększającym widać, co źle robi PO", o czym donosi portal interia.pl. Rzecznik Hofman przyznał wprawdzie, że partii PiS trudno będzie tutaj "zrobić taki wynik", jaki osiąga w kraju, w ostatnich sondażach, ale gra warta walki. Chodzi, bowiem o to, żeby "wygrać wybory do Rady Miasta" i żeby kandydat PiS na prezydenta wygrał w drugiej turze. Będzie to gwarancja, że "stare nie wróci i sygnał, że podobnych zmian można wkrótce spodziewać się w całej Polsce" - powiedział.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nie każdy... są limity na konkretne województwo. Ostatnio Dolny Śląsk dostał niezadowalającą kwotę i złożył zażalenie... nie wiem skąd Pani bierze informacje, ale są one błędne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy ,kto poprawnie napisze wniosek o dotację z Unii [ + środki własne ] to ją dostanie . Nic centrala nie rozdziela . [ na marginesie napiszę jak to rolnicy ściany wschodniej naciągnęli Unię i musieli pieniądze oddać ]
Jak PiS będzie rządził Polską tak jak w swoich " bastionach " Polska zbankrutuje .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Środki z UE przydziela centrala. Nie jest winą samorządowców ze wschodu, że dostają mniej dotacji od innych województw. Dla Pani i tak to wina PiSu.

Fatalnych rządów PO już po prostu nie da się ukryć... mimo masy tematów zastępczych, mierność tej ekipy rządzącej wychodzi na jaw...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak PiS weźmie miasto źle to wróży .Tam gdzie rządzi [ściana wschodnia ] nic się nie dzieje. Największe bezrobocie , mało inwestycji .Małe wykorzystanie środków unijnych .
Obiecać można nawet przekopanie Mierzei Wiślanej ...ale tylko obiecać .
Byle zdobyć "władzę ".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ireneusz Mosiczuk Dzisiaj 20:23
Dziękuję Panie Ireneuszu. Tylko bez przesady z gratulacjami. Podwórko własne nie trudno opisywać. Trudniej to robić z lekką nutą krytyki, która jednak musi być w zgodzie z powszechnie widoczną lub odczuwaną prawdą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Stanisławie, wreszcie coś z własnego podwórka i tzw dziennikarskiej rzetelności. Wierzę - w przeciwieństwie do innych - w autorstwo. Gratuluję, jestem pod wrażeniem. Oczywiście +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.