Facebook Google+ Twitter

Elbląg. Tydzień zaczyna się w niedzielę

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-05-08 08:43

Niepełnosprawni w Elblągu przyjęli taktykę integrowania się ze sprawną społecznością miasta na festynach, imprezach sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych, które sami organizują, i zapraszają wszystkich elblążan - starszych i młodszych, niepełnosprawnych i tryskających zdrowiem.

 / Fot. projekt: Marcin Koszyński16 lutego br. w siedzibie Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie organizacji 17. Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, a potem czas jakby przyśpieszył.

W maju obchodzi się co prawda Europejski Dzień Walki o Równe Prawa i Dni Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych (5 maja), ale w Elblągu od lat jest już Tydzień Osób Niepełnosprawnych plus nierzadko tzw. „imprezy okołotygodniowe”, które nie mieszczą się w kalendarzu.

To ogrom pracy, ale i wiele satysfakcji z szerokiej prezentacji wszystkich środowisk – grup formalnych i nieformalnych działających na rzecz ludzi chorych, niesprawnych, starych; stowarzyszeń, organizacji, grup samopomocy, instytucji, warsztatów terapii zawodowej, szkół integracyjnych i specjalnych, a nawet przedszkoli integracyjnych.

Organizatorzy nie są osamotnieni, gdyż do działań włączają się czynnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Edukacji, domy kultury, harcerze, kluby sportowe, wojsko, żeglarze, szkoła medyczna i nawet... wikingowie. Można też liczyć na wsparcie finansowe samorządu miejskiego, a także sponsorów prywatnych i firm.

Tydzień Osób Niepełnosprawnych w maju wszedł już na stałe do kalendarza elbląskich spotkań i nikogo już nie szokują integracyjne imprezy. Ale nie zawsze tak było. Kilkanaście lat temu na spotkaniu organizacyjnym przed Tygodniem, wiele osób czuło się nieswojo z powodu samych słów: „walki”, „protestu” i „dyskryminacji”, a byli tam przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, instytucji pomocowych, placówek opiekuńczych i edukacyjnych. Próbowano jakoś to złagodzić, oswoić, upiększyć, żeby nikogo przypadkiem nie urazić i nikomu się nie narazić.

Tymczasem to nie jest walka przeciw „komuś” tylko „o coś”: o równe prawa, i nie „z kimś” tylko z przejawami dyskryminacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak najwięcej takich materiałów, może coś pomogą w ułatwianiu życia ludziom niepełnosprawnym.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.